بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی A8F | اولد برتر 2018

بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی A8F | اولد برتر 2018

بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی A8F | اولد برتر 2018

نقد و بررسی تخصصی ممتازکالا (۵) | سونی SONY A8F |A8F | A8F : بار دیگر با نقد و بررسی ای دیگر در کنار شما هستیم و این بار قصد داریم تا در این مقاله که در اواخر بهار ۹۷ نوشته و بروزرسانی شده به نقد و بررسی تخصصی و همه جانبه تلویزیون هوشمند جدید، پرچمدار، OLED و فوق العاده بالارده سونی یعنی A8F در ابعاد مختلف و جامع بپردازیم و بعد از آن عملکرد کلی آن را در زمینه های مختلف پخش، مانند نقد و بررسی های پیشین بسنجیم و امتیاز بدهیم و در آخر نتیجه گیری کلی و مقایسه با رقبای هم قیمت آن را انجام دهیم .

با ما در ادامه نقد و بررسی تخصصی همراه باشید.


                                                      


نقد و بررسی تخصصی ممتازکالا

تلویزیون سونی اولد A8F


  فاکتور های معیار در این مطلب + معرفی + نقاط ضعف و قوت + طراحی + کیفیت تصویر + موشن | تاری حرکت + ورودی ها + کیفیت صدا + ویژگی های هوشمند + عملکرد در انواع سورس پخش + جمع بندی + مقایسه با رقبای هم قیمت + مدل ها و لینکمعرفی


تلویزیون مورد بررسی ما این بار اولد A8F یعنی پرچمدار تلویزیون های ۲۰۱۸ سونی تا به این زمان میباشد که از تکنولوژی ساخت بسیار بالایی برخوردار بوده و در آن نسبت به مدل A1E سال گذشته شاهد بهبود های فراوانی هستیم. اولد A8F از چیپست تکامل یافته و قدرتمند X1 Extreme استفاده میکند که بسیار کافی برای تمامی عملکرد های این تلویزیون بنظر میرسد که این چیپ در A1E نیز بکار برده شده بود و عمده تفاوت میان این دو پایه نگه دارنده آنها و اندازه ووفر سیستم صوتی آنها برمیگردد که در A8F یک ووفر ۶۰میلی متری بکار گرفته شده و در سیستم صوتی A1E یک ووفر ۸۰میلی متری. در ضمن هردوی تلویزیون ها از ۳استاندارد HLG, HDR, Dolby Vision با حداکثر کارایی پشتیبانی به عمل میاورند و عملکرد آنها خیره کننده است. حال بهتره که به بررسی جز به جزء این غول آسیایی بپردازیم و ببینیم که شایسته این همه تعریف و تمجید های پی در پی میباشد یا خیر، پس با ما همراه باشید.

نقاط قوت

+ پرفورمنس تصویر در اتاق های کم نور و تاریک فوق العاده است
+ پاسخدهی آنی پنل و پیکسل ها
+ تصویر بسیار بادقت حتی در زوایای دید مختلف

نقاط ضعف

– ریسک ماندگاری و سوختگی تصویر در پنل 
– تاخیر ورودی 1080p خیلی عالی نیست و میتونست بهتر باشه

نوع تلویزیون  OLED
نوع پنل OLED
نرخ فریم 120Hz
رزولوشن 4K
آرایش پیکسلی WRGB
سیستم عامل Android 7.0

در ادامه نقد و بررسی با ما همراه باشید …


 طراحی |  9.5


 

سونی OLED A8F فوق العاده طراحی شده بگونه ای که جابه‌جای آن فقط هنر طراح و سازنده رو میشه نظاره گر بود و قطعا چشم هر بیننده ای را طلسم خواهد کرد. پایه‌ی نگه دارنده تلویزیون خوش‌ساخت، زیبا و بسیار جم و جور و محکم طراحی شده بطوری که با هر میز و دکوری هماهنگ خواهد بود.

کیفیت ساخت بدنه تلویزیون بشدت بالا و طراحی قسمت های مختلف آن عالی و مهندسی شده میباشد بطوری کوچکترین درزی در ساختار و اسمبل آن دیده نمیشود و حس فوق العاده ای رو از نظر کیفیت منتقل میکند.

حاشیه های پنل و ضخامت کلی تلویزیون فوق العاده هست و بسیار تجربه لذت بخشی رو در اختیار کاربر قرار خواهد داد مخصوصا وقتی بر روی دیوار متصل شده باشد که نمایی خیره کننده خواهد داشت.


 

پایه نگه دارنده


پایه تلویزیون سونی A8F فضای بسیار کمی رو اشغال میکند که موجب میشود تا برای استفاده در اکثر میز ها متناسب باشد. این پایه ارتفاع تلویزیون رو تقریبا تغییر نمیدهد و بسیار تاثیر کمی در ارتفاع تلویزیون خواهد گذاشت همانطور که میتوانید در تصویر ملاحظه کنید.

در کنار پایه تلویزیون در جعبه ۲ عدد لاستیک برای حفظ هرچه بیشتر تعادل تلویزیون گنجانده شده که البته لزومی در استفاده از آن بر روی میز ندیدیم.

طراحی پایه نگه دارنده تلویزیون A8F نسبت به اولد سال گذشته A1E بطور کانل تغییر داشته و فضای بسیار کمتری رو اشغال میکند و مثل پایه A1E آزار دهنده نیست چراکه پایه A1E همواره تلویزیون رو با زاویه ۵ تا ۱۸درجه ای مثل قاب عکس های رومیزی نگه میداشت.

 

وسعت اشغالی پایه نگه دارنده در سایز 55 اینچ این مدل فضای معادل :
۱۰اینچ در ۱۵.۴ اینچ بوده و در مدل ۶۵ اینچ تنها کمی فضای اشغالی بیشتر شده.


نمای پشتی


 

پشت تلویزیون A8F فوق العاده تمیز و خلوت هست، تمامی ورودی های تلویزیون پشت تلویزیون و حتی کناری ها دارای درب و پوششی پلاستیکی بسیار شیک و باکیفیت هستن که جزو اصلی مدیریت کابل ها و اتصالات این تلویزیون نیز محسوب میشود که نمایی فوق العاده به تلویزیون میدهد.

سایز و ابعاد تعبیه شده برای براکت دیواری آن هم برای نصب بر روی دیوار :
۳۰۰ در ۲۰۰ م.م در نظر گرفته شده.


حاشیه های نمایشگر


 

اندازه حاشیه ها و قاب : ۰.۹ سانتیمتر 

حاشیه های نمایشگر فوق العاده باریک هستن بطوری که اگر از فاصله کمی دور تر به آن نگاه کنید عملا حاشیه پنلی دیده نمیشه و تجربه بصری فوق العاده ای در اختیار شما قرار خواهد داد.


ضخامت تلویزیون


تلویزیون اولد سونی A8F ضخامت ۱سانتی متری در خصوص پنل داشته اما یکنواخت نیست و در قسمت چیپ های الکترونیک و اتصالات و سیستم صوتی و … این ضخامت به حداکثر ۵.۷ سانتی متر میرسد.

سونی A8F بسیار تلویزیون نازک و زیبایی هست اما هنوز به تازکی و ضخامت C8 نیست. محل اتصالات و چیپ های الکترونیک در پشت پنل یکنواختی ضخامت رو بهم زده و آنقدر هم نازک نیست اما فریم و حاشیه های نمایشگر A8F هم  باکیفیت تر و هم باریکتر از C8 هستند.


حرارت


 

حداکثر حرارت ۳۵ درجه سلسیوس
میانگین حرارت ۲۷ درجه سلسیوس

سونی A8F تلویزیون خنکی هست و در تست های متوالی گرمای خاصی از آن دیده نشد که برای تلویزیون های اولد که بکلایت پرمصرف و گرمی ندارن منطقی بنظر میرسد.

این تلویزیون تنها در چند ناحیه آن هم در پشت تلویزیون کمی گرم میشود.


کیفیت ساخت 9.5


 

کیفیت ساخت این تلویزیون بی نظیر هست، کوچکترین درز و بی دقتی در ساخت آن دیده نمیشود و کمترین حس بی کیفیتی رو القا نمیکند. بعضی از قسمت ها بواسطه به کار بردن پلاستیک در ساخت آن منعطف بنظر میرسن اما به هیچ وجه مشکل و ضعف محسوب نمیشود.کیفیت تصویر 8.6


تلویزیون سونی OLED A8F کیفیت تصویر فوق العاده ای دارد و نمایشگر منحصر به فردی که در این تلویزیون بکار گرفته شده یکی از برترین ها تا به امروز میباشد. به لطف نداشتن بکلایت، پنل اولد این تلویزیون میتواند در نمایش عمق مشکی و یکنواختی مشکی بی نقص عمل کند و همین موجب میشود تا از ۹۰درصد تلویزیون های موجود در بازار جهانی جلو باشد و به همین واسطه تماشای محتوا در نمایشگر این تلویزیون در اتاق و محیط های بی نور و کم نور فوق العاده بنظر میرسد.

A8F میتواند جزئیان درخشانی را به نمایش بگذارد گرچه تمام صفحه آنقدر روشنایی زیادی ندارد اما با این حال برای اکثر اتاق ها و پذیرایی ها چه پر نور و چه کم نور متناسب خواهد بود. دقت رنگ ها در همان ابتدا و تنظیمات کارخانه بسیار خوب است و اکثر کاربران نیازی به تغییر و کالیبره نخواهند داشت. 

این تلویزیون همچنین پوششی فوق العاده از طیف و دامنه رنگ های استاندارد رو دارا میباشد که به اصطلاح WCG خوانده میشود عملکرد A8F در این زمینه بسیار عالی و کم نظیر میباشد.

اگرچه با تمام این مزایا احتمال سوختگی و جاماندگی تصویر در پنل وجود دارد، ولی میتوان گفت که اوثر کاربران اون رو تجربه نخواهند کرد.


کنتراست |  10


 

در زمینه کنتراست تمامی تلویزیون هایی که از پنل OLED استفاده میکنند عملکرد فوق‌العاده و بی نظیری دارند که به واسطه نداشتن بکلایت لامپی LED این مهم امکان پذیر شده و در جایگاه عالی قرار میگیرند که با اختلاف از بهترین VA پنل ها نیز بهتر هستند.

نسبت کنتراست بومی و واقعی : ۱ به بینهایت
نسبت کنتراست با نوردهی موضعی فعال : فاقد LD (نوردهی موضعی)

مانند تمام تلویزیون های بهره مند از پنل اولد، تلویزیون اولد سونی A8F نیز نسبت کنتراست ۱به بینهایت رو به نمایش میگذارد که نهایت استاندارد نیز در این تست قلمداد میشود و پرفورمنس بی نظیری رو ایجاد میکند به ویژه در محیط های کم نور.


نوردهی موضعی (Local Dimming) امتیاز | 10


 

قابلیت نوردهی موضعی (LD) : خیر
نوع بکلایت : ندارد

تلویزیون A8F فاقد ویژگی نوردهی موضعی بکلایت بوده چرا که بکلایت نداشته مثل تمام تلویزیون های اولد دیگر. این تست و ویدیو فقط برای معیار قرار داده شد.


SJ8000 - SJ800 - SJ800v
روشنایی SDR امتیاز 7.6


 

روشنایی SDR حقیقی : ۳۲۰ نیت.کاندلا

حداکثر روشنایی در ۲% نمایشگر : ۴۴۳ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰% نمایشگر : ۴۴۰ نیت
حداکثر روشنایی در ۲۵% نمایشگر : ۴۴۳ نیت
حداکثر روشنایی در ۵۰% نمایشگر : ۲۸۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰۰% نمایشگر : ۱۵۸ نیت

روشنایی پایدار در ۲% نمایشگر : ۳۵۱ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰% نمایشگر : ۳۴۸ نیت
روشنایی پایدار در ۲۵% نمایشگر : ۳۵۰ نیت
روشنایی پایدار در ۵۰% نمایشگر : ۲۵۷ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰۰% نمایشگر : ۱۵۷ نیت

تاثیر هوشمند SDR ABL : حدود ۰.۰۳۸

SDR ABL
(معیار فوق برای نوردهی و درخشانی هوشمند و خودکار محتوایی هست که نقاط زیادی در تصویر برای درخشش و شفافیت دارا هستند مثل محتوای ورزشی و بازی های ویدیویی که معیار استاندارد آن زیر ۰.۰۷ در نظر گرفته می شود برای این قابلیت که لازم به ذکره تاثیر قابل احساس در آن نتیجه به ۰.۰۱ حساب می شود )

حداکثر روشنایی تلویزیون سونی A8F در حالت SDR خوب میباشد. روشنایی نمایشگر پنل اولد مانند سایرین وابسته به نوع محتوای پخش میباشد که بدلیل وجود سیستم ABL و تنظیم کننده نور خودکار برای حفظ پایداری و عمر مفید پنل میباشد. تلویزیون اولد الجی C8 تقریبا در تمامی انواع محتوا کمی روشن تر میباشد چرا که سیستم ABL ملایم تر و جدیدتری برای آن در نظر گرفته شده. تلویزیون A8F از مدل سال گذشته خودش A1E کمی روشن تر می باشد اما اختلاف آنقدر قابل توجه نیست.

سیستم ABL در A8F رو میتوان خاموش کرد با تنظیم Peak Brightness بر روی Off که روشنایی محتوا رو حدود ۱۱۰نیت افزایش میدهد بدون توجه به نوع محتوای پخش. این تنظیم میتونه در موارد مختلفی از استفاده روزمره مفید واقع بشه.


SJ8000 - SJ800 - SJ800v

روشنایی HDR | امتیاز  7.5


 

روشنایی HDR حقیقی : ۶۳۵ نیت.کاندلا

حداکثر روشنایی در ۲% نمایشگر : ۸۳۱ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰% نمایشگر : ۷۰۰ نیت
حداکثر روشنایی در ۲۵% نمایشگر : ۴۹۵ نیت
حداکثر روشنایی در ۵۰% نمایشگر : ۳۰۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰۰% نمایشگر : ۱۸۲ نیت

روشنایی پایدار در ۲% نمایشگر : ۴۴۹ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰% نمایشگر : ۳۸۱ نیت
روشنایی پایدار در ۲۵% نمایشگر : ۳۷۸ نیت
روشنایی پایدار در ۵۰% نمایشگر : ۲۶۸ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰۰% نمایشگر : ۱۷۴ نیت

تاثیر هوشمند HDR ABL : حدود ۰.۰۵۸

HDR ABL
(معیار فوق نیز برای نوردهی و درخشانی هوشمند و خودکار محتوایی هست که نقاط زیادی در تصویر برای درخشش و شفافیت دارا هستند به ویژه HDR که اهمیت بسیار بالایی برای روشنایی و درخشش دارند مثل محتوای ورزشی و بازی های ویدیویی و فیلم های HDR که معیار استاندارد آن نیز زیره ۰.۰۷ در نظر گرفته می شود برای این قابلیت که لازم به ذکره تاثیر قابل احساس در آن نتیجه به ۰.۰۱ حساب می شود )

حداکثر روشنایی HDR نیز در تلویزیون سونی اولد A8F خوبه. اگر چه بسیار از استاندارد ۱۰۰۰تا ۴۰۰۰نیت فاصله داره اما برای محتوای HDR معمول و در اکثر محیط ها مثل اتاق و پذیرایی مناسب خواهد بود. اینجا نیز سیستم ABL روشنایی نمایشگر رو با توجه به نوع محتوا تغییر داده و کم میکند.یکنواختی خاکستری (کثیفی پنل) | 8.5

نتیجه در تصویر تست ۵۰درصد خاکستری یکدست :  ۱.۷۴۵%

(استاندارد ایده آل : زیره ۲.۵%)
(اختلاف و تفاوت قابل احساس : ۱%)
(اهمیت آن : در تصاویری یک رنگ و یکدست مثل تصاویر Solid و محتوای ورزشی مثل هاکی و فوتبال که توانایی پنل در پخش و نمایش رنگ بصورت یکنواخت را نشان میدهد )

کثیفی پنل در تصویر تست ۵۰درصد خاکستری یکدست : ۰.۱۲۳%

( استاندارد ایده آل : زیره ۰.۱۶۵% )
( اختلاف و تفاوت قابل احساس : ۰.۰۲۵% )
( اهمیت آن : در تصاویری یک رنگ و یکدست مثل تصاویر Solid و محتوای ورزشی مثل هاکی و فوتبال که توانایی پنل در پخش و نمایش رنگ بصورت یکنواخت را نشان میدهد که این کثیفی پنل نقاطه تیره ای در تصویر رو پدیدار میکند و موجب میشود تا احساس کثیفی پنل دست دهد و تصویر آن نواحی کدر تر از سایر نواحی باشد )

یکنواختی خاکستری در نمایشگر تلویزیون سونی اولد A8F عالیه. بطوری کوچکترین اثری از کثیفی پنل متاثیر از عدم یکنواختی رنگ ها در سرتاسر پنل مشاهده نمیشود اما در مرکز نمایشگر یه مقدار خیلی کمی انحراف رنگ مشاهده شد که دقت بسیار بالایی برای تشخیصش لازم است و عملا دیده نمیشود و کوچکترین تاثیر منفی در پخش محتوایی یکنواختی پنل بسیار حائز اهمیت میباشد مثل فوتبال و … نخواهد گذاشت.


زاویه دید7.8


معیار زاویه دید در تست ما به میانگین نتیجه ۳ تست ؛ کنتراست، روشنایی و حفظ رنگ در زاویه گرفتن از نمایشگر میباشد
( حداکثر معیار برای زاویه دید ۷۵° میباشد )

کنتراست : تا ۷۵°روشنایی : تا ۶۴°حفظ رنگ : تا ۲۸°


 

زاویه دید A8F بشدت عالی است، دقیقا همانطور که از یک پنل اولد پیشرفته انتظار میرفت، زاویه دیدی با کمترین میزان انحراف در دقت نمایشگر از آن شاهد هستیم. غلظت مشکی در هیچ زاویه ای حالت مشکی مطلق خودش رو از دست نخواهد داد و این بی نظیر است. تنها کمی با زاویه گرفتن زیاد انحراف جزئی ای از دقت رنگ ها مشاهده شد که تاثیر منفی محسوسی نداشته و همه چیز خوب است …


یکنواختی نمایش رنگ مشکی ( غلظت مشکی پنل ) |  10غلظت و یکنواختی مشکی پنل : ۰.۲۹۳%

( معیار استاندارد : زیره ۱% )

یکنواختی مشکی پنل اولد A8F بی نقص هست. همانطور معلوم است یک پنل اولد بکلایتی نداشته و پیکسل ها خودکار خاموش و روشن میشوند، هیچ گونه خطا و نشتی در یکنواختی سیاه پنل مشاهده نشد و این یکی از معیار های متمایز کننده این تلویزیون با سایر تلویزیون های LED میباشد که بخصوص این تلویزیون رو برای تماشای فیلم و یا بازی های ویدیویی در شب و اتاق تاریک بی نظیر و وسوسه انگیز میکند.بازتاب نور | 9.5


 

نوع تلق : براق

بازتاب کلی از پنل : ۱.۴ %
( استاندارد بازتاب : کمتر از ۴.۵ % )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۵ % )

بازتاب های غیر مستقیم : ۰.۲ %
( دامنه استاندارد : کمتر از ۱.۰ % )
( تفات قابل احساس : ۰.۵ % )

عملکرد نمایشگر A8F در بازتاب نور و دفع نور های مزاحم استثنایی میباشد. بازتاب ها به خوبی پراکنده میشوند اما بسیار نامحسوس بر روی نمایشگر تاثیر میگذارند که فوق العاده است. 

پس این تلویزیون انتخاب بسیار عالی و متناسبی برای محیط و اتاق های روشن و پر نور میتونه باشه.


قبل از کالیبره تصویر ( بلافاصله بعد از بیرون آوردن از جعبه ) | 8.5

حالت تصویر : Expert 1

تعادل سفیدی رنگ : ۲.۴۸
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

انحراف رنگ : ۱.۴۱
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

گاما : ۲.۱۵
( استاندارد : بین ۲.۱ و ۲.۳ که میشه نزدیک ترین به ۲.۲ )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۱ )

حرارت رنگ : ۶۱۲۷K
( اهمیت آن : به منطور گرفتن و بدست آوردن برای نمایش دادن دقیق ترین ها بویژه رنگ های بسیار حساس مثل پوست )
( استاندارد : ۶۵۰۰K )
( تفاوت قابل احساس : ۴۰۰K )

دقت رنگ تلویزیون A8F در حالت پیش فرض بسیار خوب و متناسب برای اکثر کاربران میباشد. گاما تقریبا به اندازه نقطه هدف خودش هست و فقط کمی در نقطه پایانی دنباله شیب هدف ۲.۲ استاتدارد، انحراف داشته.

حرارت رنگ ها کمی گرم میباشد اما اکثر کاربران متوجه آن نخواهند شد. حتی بدون انجام هیچ عمل کالیبراسیونی، تلویزیون سونی اولد A8F بسیار بادقت در تقریبا اکثر استفاده ها و برای اکثر کاربران خواهد بود.


بعد از عمل کالیبره تصویر | 9.4


حالت تصویر : Expert 1

تعادل سفیدی رنگ : ۰.۲۲
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

انحراف رنگ : ۱.۵۴
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

گاما : ۲.۲
( استاندارد : بین ۲.۱ و ۲.۳ که میشه نزدیک ترین به ۲.۲ )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۱ )

حرارت رنگ : ۶۵۰۵K
( اهمیت آن : به منطور گرفتن و بدست آوردن برای نمایش دادن دقیق ترین ها به ویژه رنگ های بسیار حساس مثل پوست )
( استاندارد : ۶۵۰۰K )
( تفاوت قابل احساس : ۴۰۰K )

کالیبراسیون تلویزیون A8F وقت زیادی از شما نمیگیرد و به سهولت این عمل انجام خواهد پذیرفت. با کمی دست کاری، دقت نمایشگر بسیار بالا رفت و فوق العاده شد. گاما شیب هدف استاندارد رو کاملا دنبال کرد بدون کوچکترین انحراف و حرارت رنگ ها نیز بی نقص شد.کیفیت ورودی 480p | امتیاز 8.0


 

محتوای قدیمی 480p بخوبی بزرگنمایی شده و بدون هیچ مشکلی نمایش داده میشوند.کیفیت ورودی 720p | امتیاز 8.0

بزرگنمایی محتوای HD به 4K با کیفیت بسیار خوبی و حفظ جزئیات بصورت تمیز و بدون مشکل صورت پذیرفت .


کیفیت ورودی 1080p | امتیاز 9.0

کیفیت پخش محتوای 1080 و FHD مثل اکثر فیلم های Blue-Ray و بازی های کنسولی عالی صورت پذیرفت و نتیجه تحسین بر انگیز است.کیفیت ورودی 4K بومی واقعی | امتیاز 10

محتوای 4K بومی مانند UHD Blu-ray یا محتوای با کیفیت با کیفیت بالا بدون هیچ مشکلی و بسیار واضح و بادقت نمایش داده میشوند.


طیف رنگ های قابل نمایش | 8.6


 

استاندارد نمایش گسترده رنگ ها WCG : بله

طیف رنگ ها در پوشش DCI P3 xy : حدود ۹۷.۵۹ %
طیف رنگ ها در پوشش DCI P3 uv : حدود ۹۹.۲۵ %

طیف رنگ ها در پوشش Rec 2020 xy : حدود ۷۱.۶۴ %
طیف رنگ ها در پوشش Rec 2020 uv : حدود ۷۵.۷۵ %

طیف رنگ هایی که تلویزیون A8F در حالت HDR پوشش میده در یک کلام فوق العادس، این تلویزیون تقریبا دامنه P3 رو بصورت کامل پوشش میده و این نتیجه بسیار مشابه با C8 ال جی هست.

این تست دامنه در حالت Expert 1 شخصی سازی شده فوق العاده بود گرچه در حالت های PC و GAME نیز منحنیه PQ تست HDR EOTF که تناسب روشنایی محتوای پخش و دقت رنگ هارو به ما نشون میده بی نقص بودند که فوق العادس و این تلویزیون رو برای هر نوع استفاده ای راحت میکند.حفظ حجم رنگ در درجات مختلف روشنایی پنل | 6.8


 

مانند دیگر تلویزیون های بهره مند از پنل اولد، A8F نیز قادر نخواهد بود تا در درجات روشنایی بالا دقت و حجم رنگ پایدار خودش رو حفظ کند، این موضوع حائز اهمیت بوده به ویژه زمانی که محتوای درخشانی که HDR نیز باشد نمایش داده شود که ممکن هست جزئیات زیادی از آن دیده نشود. اولد C8 کمی نتیجه بهتری گرفت که ممکنه به دلیل تفاوت در نوع ساخت پنل بین اونها باشه.

اینجا جاییه که در اون فقط تلویزیون های کوانتومی بالارده Q8 Q9 Q7 سامسونگ پر افتخار بیرون میان ازش و عملکردی استثنایی و بی نقصی رو از خودشون نشان میدهند.شیب و عمق رنگ ها | 8.5


 

عمق رنگ پنل : ۱۰ بیت
شیب رنگ قرمز : ۰.۱۰۶ dE
شیب رنگ سبز : ۰.۱۰۴ dE
شیب رنگ آبی : ۰.۰۸۷ dE
شیب رنگ خاکستری : ۰.۰۸۰ dE
(اختلاف دامنه (انحراف) رنگ ها dE در حالت استاندارد هر رنگ باید کمتر از میزان ۰.۱۲۰ باشد)

عملکرد A8F در نمایش شیب رنگ ها بسیار عالی است. یخورده شکستگی در رنگ های تیره سبز و قرمز دیده میشه که خیلی مهم نیست و تاثیری در تجربه دیداری فرد نخواهد گذاشت.ماندگاری تصویر | Image Retention | 7.9


 

میزان IR بعد از ۰ دقیقه استراحت : ۰.۶۴ %
میزان IR بعد از ۲ دقیقه استراحت ۰.۰۷ %
میزان IR بعد از ۴ دقیقه استراحت ۰.۰۷ %
میزان IR بعد از ۶ دقیقه استراحت ۰.۰۶ %
میزان IR بعد از ۸ دقیقه استراحت ۰.۰۲ %
میزان IR بعد از ۱۰ دقیقه استراحت ۰.۰۸ %

نمایشگر اولد A8F روحی از تصویر است رو حتی بعد از ۱۰ دقیقه استراحت نشان داد.

البته این تست تنها ماندگاری تصویر بصورت موقت رو نشون میده ولی همه اینها بعد از مدت زمانی محدود به حالت اول خود باز میگردد و معیار ماندگاری همیشگی تصویر یا به اصطلاح سوختگی دائمی تصویر رو شامل نمیشه.

نکته: در این تست هر نوع از پنل ها نوعی ماندگاری تصویر از خودشون نشان دادن بخصوص اولد پنل ها و بعد IPS پنل ها که باز هر کدام از انواع آنها با یکدیگر متفاوت بود.


ماندگاری تصویر همیشگی | سوختگی تصویر | Burn-In امتیاز 1.0


سوختگی تصویر : بله

پنل های اولد مانند A8F ریسک ماندگاری تصویر و سوختگی تصویر رو همیشه به همراه دارند. یک ویژگی بنام Pixel Shift وجود دارد که احتمال بروز چنین مشکلی رو کاهش میدهد که البته خیلی محسوس هم نیست این ویژگی و همواره سوختگی پنل ریسک بزرگی در انتخاب پنل های OLED بوده و راه حلی ندارد.آرایش پیکسلی


نوع آرایش پیکسلی (ساب پیکسل ها) : RGBموشن| 8.8


عملکرد تلویزیون OLED A8F در موشن عالی و تقریبا بی نقص هست. این تلویزیون دارای پنلی بوده که سرعت پاسخدهی آنی و عجیب سریعی را داشته و در کنار اون کوچکترین تاثیر منفی فلیکری هم در تصویر دیده نمیشه که موجب تصویری بشدت روون و سریع میشود. 

سرعت پاسخدهی بسیار بالای پنل همچنان برای پخش محتوای بخصوص 24 FPS مشکل آفرین خواهد بود که البته با پنل بدون فلیکر و الگوی عمل بسیار دقیق BFI در کنار اثر صابونی یا MOTION INTERPOLATION معروف به Soap Opera Effect و رفرش ۱۲۰هرتزی میتوان تصویری بسیار روون را حتی از همان سورس و منبع نظاره گر بود. 

متاسفانه هنوز سونی از رفرش ریت متغیر در پنل خود استفاده نمیکنه و برنامه ای هم برای اضافه کردنش نداره و باید دید که سرانجام چه خواهد شد چراکه رفرش متغیر بسیار در پخش و سهولت اجرای محتوای گوناگون از سورس و منبع های مختلف پخش مفید خواهد بود.پاسخدهی پنل | 10


۸۰ درصد پاسخدهی : ۰.۲ م.ث
۱۰۰ درصد پاسخدهی پنل : ۲.۳ م.ث

( استاندارد پاسخدهی ۸۰ درصد : کمتر از ۸.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۴.۰ م.ث )

( استاندارد پاسخدهی ۱۰۰ درصد : کمتر از ۲۰.۰ م.ث )
(تفاوت قابل درک : ۱۰.۰ م.ث )

سرعت پاسخدهی پنل A8F مانند تمام پنل های اولد تقریبا آنی میباشد و فاصله زمانی تقریبا ندارد که نتیجه آن مشاهده کمترین میزان تاری و بیشترین جزئیات و شفافیت محتوای پخش بخصوص محتوای سریع و سرعتی میباشد.


ااگوی فلیکر | 10


 

عدم تاثیر بصری در الگوی نمایش فلیکر : خیر
( استاندارد آن : بله )
سرعت تطبیق فرکانس فلیکر : 0HZ

اولد A8F تقریبا نمایشگری بدون تاثیر بصری فلیکر دارد. از آنجایی که تمامی تلویزیون های اولد فاقد بکلایت هستند و الگوی فلیکر مستقیما به بکلایت برمیگردد، تنها فرکانس کمی از فلیکر هر ۸میلی ثانیه مشاهده میشه که واقعا بهش نمیشه گفت فلیکر. و عملکرد آن نتیجه فوق العاده ای رو بهمراه دارد.


عملکرد الگوی BFI | امتیاز 8.0


(همان الگوی فریم های سیاه‌سفید ورودی در فلیکر)

قابلیت BFI اختیاری : بله
کمترین میزان اسکن فلیکر : ۶۰ هرتز
۶۰ هرتز برای محتوای ۶۰هرتز : بله
۱۲۰هرتز برای محتوای ۱۲۰هرتز : خیر
کمترین میزان اسکن فلیکر در حالت گیم : ۶۰ هرتز

مانند مدل سال گذشته خود یعنی A1E ، سونی A8F نیز حالت BFI اختیاری را دارا میباشد که وقتی اون رو فعال کنیم. تلویزیون فریم های بسیار سریع که سیاه هستند رو بین نمایش هر فریم قرار میده که به رفرش تصویر و کم کردن تاری حرکت کمک میکند که نتیجه لکنت و لگ کمتر میشود.

متاسفانه حالت BFI اگر روشن باشد و شما محتوای ۱۲۰هراز رو پخش کنید اون رو به نصف کاهش داده و ۶۰هرتز نمایش میدهد پس اگر اثر صابونی پنل روشن هست یا محتوایی ۱۲۰هرتز در حال پخش است پیشنهاد میشه که BFI رو روشن نکنید.

برای روشن کردن حالت BFI به تنظیمات بخش Motionflow رفته و اون رو روی Custom یا سفارشی قرار دهید سپس Clearness رو به High تغییر دهید.


اثر صابونی ۳۰ هرتز

اثر صابونی ۳۰ هرتز

اثر صابونی | Motion Iterpolation | 10


 

بهبود MI نمایش به ۳۰FPS : بله
بهبود MI نمایش به ۶۰FPS : بله

تلویزیون A8F بخوبی میتونه محتوایی با فریم ضعیف و پایین رو به ۳۰ و ۶۰ ارتقا بده. این ویژگی که تاثیر یا اثر صابونی تصویر نیز خوانده میشه بسیار به نمایش نرم و روون تر محتوا کمک میکند.

برای روون نشان دادن محتوا ۶۰هرتز یا به ۶۰هرتز شما MotionFlow رو روی حالت Custom قرار داده سپس Smoothness رو افزایش دهید.

برای ۳۰ فریم هم تنظیم Cinemotion رو روی Medium یا High قرار دهید.


 

تیک یا لگ نمایش | Strutter | 4.9

لگ یا تیک در نمایش محتوای ۲۴هرتز : حدود ۳۹.۷ م.ث
( استاندارد : کمتر از ۲۴.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۵.۰ م.ث )

لگ یا تیک در نمایش محتوای ۶۰هرتر : حدود  ۱۴.۴ م.ث
( استاندارد : کمتر از ۲۴.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۵.۰ م.ث )

در حالی که تلویزیون عملکرد آنی در پاسخدهی پنل داره، در پخش محتوایی مثل 24fps که عمدتا فیلم هارو تشکیل میدهند با لگ و گیر هایی مواجه خواهیم بود. بخصوص در صحنه های نمای حرکت افقی …

البته این مشکل با فعال کردن BFI و Motion Interpolation به نقدار قابل توجهی کمتر میشود.


پرش در پخش  24p  Judder | 10

پرش در پخش محتوای 24p : بله
پرش در پخش محتوای 24p و 60p : بله
پرش در پخش محتوای 24p و 60i : بله
پرش در پخش محتوای 24p در اپلیکیشن های اصلی : بله

تلویزیون سونی A8F قادر است تا حتی محتوای 24P رو نیز بدون کوچکترین لرزشی در هنگام پخش نمایش دهد.

برای فعال کردن این قابلیت تسکین لرزش محتوای پخش مثل 24P یا 60P و 60I که سورس های پخش عمده ای متشکل میشن باید Motionfliw رو روی True Cinema تنظیم کرده سپس CineMotion رو به High ببرید.


ورودی ها | 8.2


سونی اولد A8F از انبوهی از ورودی ها و رزولوشن ها پشتیبانی به ارمغان میاورد. A8F تاخیر ورودی کمی در حالت 4K دارد اما باز هم نه به خوبی C8 . مانند تمام تلویزیون های سونی ورودی های HDMI 2 و HDMI 3 دارد پهنای باند کامل هستند. و پورت HDMI 3 برای برگشت صدا تعبیه شده به اصطلاح ARC .اگر گیرنده ای دارید که از ARC پشتیبانی می کند و شما برنامه دارید تا بیشتر از یک دیوایس با پهنای باند کامل متصل کنید، ممکن است مجبور شوید تا اتصال گیرنده خود را با استفاده از کابل نوری (Toslink) اتصال دهنده مجزا در نظر بگیرید.


تاخیر ورودی | 7.9

در ابعاد 1080p و 60Hz : حدود ۴۷.۴ ms
در ابعاد 1080p و 60Hz + HDR : حدود ۴۷.۳ ms
در ابعاد 1080p و 60Hz بدون حالت گیم : حدود ۱۱۰.۱ ms
در ابعاد 1080 و 120Hz : حدود ۲۱.۰ ms

در ابعاد 4K و 60Hz : حدود ۳۰.۸ ms
در ابعاد 4K و 60Hz + HDR : حدود ۳۰.۸ ms
در ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 : حدود ۳۰.۸ ms
در ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 و 8bit HDR : حدود ۳۰.۸ ms
در ابعاد 4K و 60Hz بدون حالت گیم : حدود ۹۳.۵ ms
در ابعاد 4K و Motion Interpolation : حدود ۹۳.۴ ms

( استاندارد تاخیر ورودی : کمتر از ۴۰.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۱۵.۰ م.ث )

تاخیر ورودی تلویزیون اولد A8F خوبه بخصوص در سیگنال های 4K و 1080@60FPS اما تاخیر ورودی معمول ورودی های 1080 کمی بالاس که البته برای تمام کاربرا و حتی گیمر های حرفه ای هم متناسب و کافیه.

این نتایج بسیار نزدیک به A1E هستند. یعنی تلویزیونی که دقیقا از چیپست یکسان با A8F یعنی X1 Extreme بهره میبرد. تلویزیون های اول  ال جی تاخیر ورودی بسیار پایین تری دارند و برای گیمر های حساس انتخاب بهتری خواهند بود.


رزولوشن های ورودی قابل پشتیبانی | 10

ابعاد 1080p و 60Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 1080p و 120Hz : بله
ابعاد 1440p و 60Hz : بله
ابعاد 4K و 30Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 4K و 60Hz : بله
ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 4K و 120Hz : خیر

A8F از تمامی رزولیشن های ورودی رایج بدون هیچ مشکلی پشتیبانی می کند، از جمله 1440p.

هیچ مشکلی نیز در نمایش الگوی رنگ 4: 4: 4 در هیچ یک از رزولوشن های مورد آزمایش وجود نداشت، از جمله در 4K و HDR، پس A8F برای مانیتور بود فوق العاده است.

به روز رسانی 2018/11/06: توجه داشته باشید برای ایکس باکس وان X و Xbox One S: ورودی 120 هرتز از ایکس باکس در این تلویزیون (و تمام سونی های 2018/2017  آزمایش شده) کار نمی کند، چرا که تلویزیون نیاز به تفکیک اجباری برای 120 هرتز نمایش دارد.

به روز رسانی 2018/12/06: به نظر می رسد 1080p @ 120 هرتز ممکن است، هنگامی که نوع اتصال ایکس باکس از Auto-Detect  (که توصیه می شود) به HDMI تغییر دهید : (Xbox> تنظیمات> نمایش و صدا> وفاداری ویدئو و overscan> نمایش> اتصال> HDMI). متاسفانه در این حالت 4K، HDR، 50 هرتز و 24 هرتز امکان پذیر نیست، بنابراین این حالت باشد.


ورودی های کناری

مانند A1E هبچ ورودی کامپوننت ویدیویی در A8F مشاهده نمیشود. تنها یک ورودی کامپوزیت وجود دارد که البته آداپتور رو شامل نمیشود.


ورودی های پشتی


 

مجموع ورودی ها

HDMI : 4
USB : 3
Digital Optical Audio Out : 1
Analog Audio Out 3.5mm : 1
Analog Audio Out RCA : 0
Component In : 0
Composite In : 1
Tuner (Cable/Ant) : 1
Ethernet : 1
DisplayPort : 0
IR In : 1
SD/SDHC : 0

مشخصات ورودی ها

HDR10  : Yes
Dolby Vision  : Yes
HLG S : Yes
3D : No
C 5.1 Passthrough ARC Dolby Digital : Yes
C 5.1 Passthrough ARC DTS : Yes
C 5.1 Passthrough Optical Dolby Digital : Yes
C 5.1 Passthrough Optical DTS : Yes
HDMI 2.0 Full Bandwith : Yes (HDMI 2.3)i
HDMI 2.1 Full Bandwidth : No
ARC : Yes (HDMI 3)i
(USB 3.0 : Yes (1
HDCP 2.2 : Yes (HDMI 1,2,3,4)i
CEC : Yes
MHL : No
Variable Analog Audio Out : Yes
Wi-Fi Support : Yes (2.4 GHz, 5 GHz)i

 

پشتیبانی گسترده ای از اکثر فرمت ها، از جمله DTS passthrough است که در تلویزیون های سامسونگ 2018 در دسترس نیست. Dolby Vision در حال حاضر پشتیبانی نمی شود، بلکه در اواخر امسال اضافه خواهد شد.

به روز رسانی 2018/11/06: پشتیبانی Dolby Vision از سیستم عامل (PKG6.5603.0175NAA) اضافه شده است. نمرات به روز شده است.


کیفیت صدا | 7.4


کیفیت صدای اولد A8F بالاتر از متوسط تلویزیون ها میباشد. صدای این تلویزیون بسیار بلند میشود و در کنار باس نسبتا قوی و کافی، شفافیت بالا که وضوح صدای دیالوگ هارو تسحیل میکند نیز مشاهده میشود.

به مانند A1E طراحی سیستم صوتی و انتشار صوت آن بسیار هنرمندانه بوده به گونه ای که صدا از نمایشگر منتشر میشه که چندان بیراه هم نبوده و حس بسیار خوبی رو در کنار کیفیت خوب منتقل میکند.

اگرچه باز هم باس اون نمیتونه لرزش و کوبش خاصی ایجاد کنه و سیستم پیشرفته تشخیص محیط برای صدا نیز ندارد.

برای تجربه بهتر شنیداری لازم است تا ساندبار و یا سیستم صوتی جداگانه خریداری کنید.پاسخدهی فرکانس | 7.6

پخش فرکانس های پایین : ۶۳.۵۰ هرتز
( استاندارد : کمتر از ۶۰ هرتز )
( اختلاف قابل درک : ۱۰ هرتز )

بازده در ۷۰ درصد والیوم : ۳.۴۳ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۵ DB )

بازده در ۸۰ درصد والیوم : ۳.۶۸ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۵ DB )

بازده در حداکثر والیوم : ۵.۴۸ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۲.۰ DB )

حداکثر قدرت صدا : ۹۱.۵ DB 
( استاندارد : بالای ۸۸.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۲.۰ DB )

سیستم صوتی A8F پاسخدهی فرکانس و دقت خوبی دارد. فرکاتس های ضعیف LFE به ۶۳.۵۰ هرتز رسیدن که بهتر از متوسط تلویزیون ها میباشد. این یعنی ضرب های سیستم صوتی بسیار خوب هستن اما به کوبش و لرزش منتهی نمیشوند.

با این حال، از آنجا که این تلویزیون یک سیستم خودکالیبره ندارد، قادر به حذف حالت های آزمایش ما بین 200Hz-300Hz نیست. بنابراین دیالوگ ها واضح و قابل فهم خواهد بود، اما ممکن است کمی صوت دار باشد. همچنین، صدای تلویزیون کاملا بلند می شود، اما در حداکثر حجم صدا کمی انحراف کیفی مشاهده میشود.


انحراف دقتی در پخش نسبت به ورودی | 6.8

مقدار انحراف در ۸۰ والیوم : ۰.۰۵۷
( استاندارد : زیره ۰.۱۰۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۱۰۰ DB )

مقدار انحراف در حداکثر والیوم : ۶.۱۵۳
( استاندارد : زیره ۰.۱۰۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۱۰۰ DB )

میانگین نواسانات در انحراف در ۸۰ والیوم : ۰.۶۳ %
( استاندارد : زیره ۵ % DB )
( اختلاف قابل درک : ۲ % DB )

میانگین نواسانات در انحراف در حداکثر والیوم : ۹.۹۵ %
( استاندارد : زیره ۵ % DB )
( اختلاف قابل درک : ۲ % DB )

پرفورمنس انحراف دقتی صوتی در تلویزیون A8F متوسط هست. در حجم صداهای پایین و متوسط انحراف کمی ایجاد شده و نتیجه مطلوب و خوب هست با این حال در حجم صدای حداکثر مانند اکثر تلویزیون های سونی مقدار THD به یکدفعه خیلی تغییر میکند که میتونه مشکل باشه.قابلیت های هوشمند | 8.0


پلتفورم : Android 
ورژن : 7.0

سونی A8F رابط کاربری اندروید در تلویزیون های معمول سونی رو دستکاری و شخصی سازی کرده، طرح بندی بسیار ساده است، ردیف های متعدد برای گروه بندی توابع مشابه با هم استفاده می شوند که سهولت استفاده محیط کاربری و قابلیت ها و اپلیکیشن هارو را بالا برده است.

رابط کاربری هنوز نواقص و ایرادات خودش رو داره که فریز یا هنگ کردن های متعدد در اجرای فرمان ها و باز کردن برنامه ها یا همان انیمیشن و جلوه های بصری مجیط کاربری که هیچ نیاز و لزومی به وجود آنها نیست، تلویزیون بخصوص در مواقعی که از یک اپلیکیشن مدیریتی رابط کاربری استفاده شود بسیار کند میشود.

دستیار صوتی بکار رفته شده بسیار خوب و کاربردی است. اگرچه به تکاملی ThinQ AI محصولات ۲۰۱۸ الجی نمیباشد.


رابط کاربری | 7.0


آسانی کارکردن با آن : متوسط
روون بودن محیط کاربری : روون نیست
زمان برای لود کردن یوتیوب : ۴ ثانیه
زمان برای تغییر بکلایت : ۶ ثانیه
تنظیمات پیشرفته : زیاد

رابط کاربری دارای سهولت استفاده در زمینه آسانی کار میباشد اما بسیار کند عمل میکند و این آزار دهندس. رابط کاربری لگ های بسیاری داشته و در مواقعی هنگ و فریز میشود، و در مواقعی که از اپلیکیشن های مدیریتی استفاده شود عملکرد تلویزیون و سرعت آن بسیار بد و آزار دهنده خواهد بود. برای مثال اگر بخواهید تنضیمات تصویر رو دستکاری کنید و در عین حال برنامه ای رو از اپلیکیشنی مثل نتفلیکس یا یوتیوب تماشا کنید.برنامه ها و قابلیت ها | 9.0

انتخواب برنامه ها : خیلی زیاد
روون بودن برنامه ها : متوسط
قابلیت های اتصال Cast : بله
درایو USB پخش کننده : بله
درایو USB HDR پخش کننده : بله
قابلیت HDR در ویدیو های امازون : بله
قابلیت HDR در یوتیوب : خیر

اکثر برنامه های محبوب تر از قبل نصب شده اند، از جمله Netflix، Hulu و Amazon Video. انتخاب گسترده ای از برنامه های موجود در فروشگاه Google Play نیز وجود دارد.


ریموت کنترل | 8.0


 

سایز : بزرگ
کنترل صوتی : قابلیت های متعدد
منوی کنترل CEC : بله
دیگر امکانات هوشمند : خیر

ریموت کنترل A8F مشابه با مدل سال گذشته میباشد، که دکمه های متعدد و روونی داشته. این کنترل به واسطه برخورداری از دکمه های کلیدی متعدد به شما اجازه دسترسی میانبر و مستقیم به بسیاری از قابلیت ها رو میدهد. در بالا کنترلر میکروفون رو ناظر هستیم که اجازه کنترل و دسترسی به دستیار صوتی گوگل رو فراهم میکند.

کنترل صوتی به خوبی عمل میکند، با آن میشه ورودی ها را تغییر داد و بین اپپلیکیشن ها به جستجو پرداخت که به سوالات ساده و ابتدایی شما نیز قادر به پاسخگویی خواهد بود.برنامه کنترلر با دیوایس هوشمند دیگر | Remote App | 7.0


 

قابل استفاده بعنوان ریموت اصلی : بله
باز کردن برنامه ها و ورودی ها : هردو
نوشته های ورودی یوتیوب : خیر
نوشته های ورودی نتفلیکس : خیر
استریم فایل های دیوایس : خیر
کنترل تنظیمات تلویزیون : خیر
کنترل صوتی : بله

برنامه کنترل از راه دور “ویدئو و تلویزیون SideView” دارای سهولت استفاده میباشد و میشه اون رو قدرتمند و مفید قلمداد کرد. این برنامه میتواند بطور کامل جایگزین ریموت کنترل اصلی شود، اگرچه با این اپلیکیشن نمیشه تایپ کرد و محتوای گوشی هوشمند رو هم نمیشه بر روی نمایشگر تلویزیون استریم کرد.


دکمه های کنترل خوده تلویزیون


 

دکمه های فیزیکی، ساده و معمول که در اکثر تلویزیون های سونی نیز دقیقا به همین شکل وجود دارند. سه دکمه وجود دارد دکمه وسط می تواند ورودی ها را تغییر دهد. دو دکمه دیگر میتواند مقدار های منو ها و صفحات رو بالا و پایین ببرند همونطور که برای صدا و کانال ها نیز مورد استفاده قرار میگیرن.


داخل جعبه


. دفترچه راهنما
. باتری کنترل (در بعصی مناطق )
. ریموت کنترل هوشمند
. IR Blaster
. کابل پاور
. راهنمای ایمنی کودکان
. راهنمای نصب و راه اندازی

کابل پاور

 


اضافی


 

قدرت پاور : ۹۷ وات
حداکثر قدرت پاور : ۱۷۶ وات
فریمور پلتفورم : .PKG6.5164.0145NAA

( احتمال وجود تفاوت در مدل های مناطق مختلف )


تفاوت های موجود در سایز ها و مدل ها

این بررسی مربوط به نسخه ۵۵ اینچ این تلویزیون بود. تقریبا بطور کامل مطمئن هستیم که این بررسی برای نسخه ۶۵اینچ آن هم صدق میکند.

اگر تفاوتی بین موارد اشاره شده در بررسی با نسخه دریافتی خود داشتید اعلام کنید تا بررسی بروزرسانی شود.

 


توانایی تلویزیون


تماشای فیلم

9.4

پرفورمنس تلویزیون سونی اولد A8F در تماشای فیلم خیره کننده به معنای واقعی است.  کیفیت تصویر نمایشگر بخصوص در اتاق های کم نور بی نظیر هست که به لطف بهره‌مندی A8F از پنل اولد میباشد. یکنواختی مشکی، یکنواختی خاکستری و غلظت مشکی تماما بی نقص هستن و در زمره بهترین های این صنعت جای میگیرن. محتوای ۲۴فریم بسیار خوب پخش میشوند گرچه شاید بی نقص نباشن چراکه سرعت پاسخدهی فوق العاده پنل برای پخش این محتوای قدیمی کمی مشکل ساز شده که البته محسوس نبوده و ایراد محسوب نمیشود.


نمایش عادی تلویزیون

8.5

نمایشگر این تلویزیون عموم محتوای پخش رو به نحو احسن در هر محیطی چه روشن چه کم نور و چه بزرگ با زوایای دید گسترده پخش میکند. کیفیت تصویر نیز فوق العاده بوده و حتی دقت رنگ ها و تصویر نهایی حتی با زاویه گرفتن از تلویزیون تغییر محسوسی نکرده و از تجربه بصری تحسین برانگیز آن چیزی کم نمیشود. رفلکس پنل نیز فوق العاده بوده و با کم ترین بازتاب، بهترین عملکرد رو داشته و برای محیط های بزرگ و پر نور ایده آل محسوب میشه و با توجه به سرعت پاسخدهی آنی پنل ، تماشای محتوای ورزشی و سریع بی نقص صورت میگیرد. متاسفانه تنها مشکل ماندگاری تصویر ریسکی هست که باید بپذیرید و راه در رو خاصی هم ندارد.

 


محتوای سریع و ورزشی

8.6

A8F برای تماشای محتوای ورزشی و فوتبال فوق العاده است. و بدون توجه به محیط و زاویه ای که روبه روی تلویزیون قرار گرفته اید، بهترین تجربه ممکن رو در اختیار شما قرار خواهد داد. کیفیت نمایشگر آن بی نظیر بوده و رنگ ها بسیار عمیق و دقیق هستند که به علاوه آن سرعت پاسخدهی حیرت انگیز پنل موجب میشه تا با این کیفیت حداکثر تصویر، کوچکترین سایه و حاله و جاماندکی اجسام سریع را مشاهده نکنید‌ . زاویه دید بسبار عالی این تلویزیون این امکان رو مهیا کرده تا بصورت خانوادگی یا گروهی اقدام به تماشای فوتبال و به طرفداری تیم خود در هر زاویه ای که روبه روی تلویزیون قرار دارید بپردازید بدون آنکه کوچکترین لطمه ای به تجربه بصری شما وارد بشه. متاسفانه روشنایی پنل وابسته به روشنایی محتوای نمایش تغییر خواهد کرد مثلا اگر به تماشای هاکی بپردازید که عمده نمایشگر سفید است شاید روشنایی پنل به نصف برسد چراکه عمر و سلامت پیکسل های اولد پنل تضمین شود.


بازی ویدیویی

8.6

پرفورمنس ایده آل و خبر خوش برای گیمر ها. پاسخدهی آنی پنل و پیکسل ها که موجب میشه تا کوچکترین هاله و سایه ای اجسام در حال حرکت و سریع محتوای پخش و نمایش را دنبال نکند و شفافیت و وضوح مطلق تصویر حفظ شود. تاخیر ورودی نیز در کل متناسب تلقی میشود اما در محتوا و ورودی 1080P خیلی تاخیر ورودی قابل قبولی  قلمداد نمیشود. در کنار اینکه ریسک ماندگاری و سوختگی تصویر در پنل همجنان پابرجاس.


تماشای فیلم HDR

9.2

سونی A8F همانطور که تلویزیونی بی نقص برای مشاهده فیلم هست، تلویزیونی بی نقص تر برای مشاهده فیلم و محتوای HDR نیز میباشد. پرفورمنس نمایشگر تلویزیون در اتاق های تاریک فوق العاده و بی نظیر هست. کیفیت نمایشگر A8F به لطف کنتراست بینهایت ایده آل است نه تنها برای اتاق های تاریک بلکه برای هر محیطی ایده آل است. نمایشگر اولد سونی A8F در حداکثر روشنایی HDR با پوشش فوق العاده نمایشگر از دامنه رنگ های RGB در دو دامنه استاندارد DCI P3 و REC 2020 همچنان بی نقص بنظر میرسد . کمی برای محتوای 24P مشکل لگ وجود داره  که متاثر از پاسخدهی عالی پنل هست چراکه محتوای ۲۴فریم با این سرعت پاسخدهی هماهنگ نبوده و لگ و لکنت در نمایش به فاصله اختلاف سرعت پنل و فریم ها ایجاد میکنند که البته نامحسوس بوده و باقابلیت های تعبیه شده در تنضیمات تصویر این مشکل به حداقل میرسد . بازی ویدیویی HDR

8.7

انتخابی استثنایی برای گیم های HDR. تاخیر ورودی پایین در ورودی 4K و HDT که حس بسیار خوبی رو به کاربر و گیمر منتقل میکند. کیفیت نمایشگر به لطف کنتراست بینهایت عالی است و ر شنایی HDR خوب پنل بخصوص اجسام و هایلایت های کوچک تصویر رو فوق العاده جلوه میدهد . همچنین A8F بواسطه دقت بالای نمایشگر اولد قادر است تا طیف گسترده و غنی ای از رنگ ها را نمیش دهد که برای یک محتوای HDR ضروری است . پاسخدهی پنل نیز همانطور که ذکر شد آنی بوده و کوچکترین سایه ای اجسام سرعتی رو دنبال نخواهد کرد.مانیتور PC

8.0

ایده آل برای استفاده بعنوان مانیتور؛ تلویزیون حس بسیار خوبی به کاربر منتقل میکند چراکه سرعت پاسخدهی پنل برای اجرای فرامین موس و کنترلر و .. آنی بوده و کوچکترین تاخیری ندارد به علاوه تاخیر ورددی بسیار خوب در ورودی 4K . زاویه دید پنل نیز عالی است و دقت استاندارد رو در زوایای دید متغیر حفظ میکند. نمایشگر A8F از الگوی نمایش رنگ 4:4:4 نیز پشتیبانی میکند که واسطه آن نوشته ها در نمایشگر بسیار پویا و واضح خواهند بود‌ متاسفانه تمام تصویر و صفحه نمیتواند روشنایی بالایی رو یکجا تجربه کند و ریسک ماندگاری و سوختگی تصویر نیز همواره وجود دارد

امتیاز کلی

8.7


سخن آخر

سونی اولد A8F یک تلویزیون OLED پیشرفته و گران قیمت میباشد که پرفورمنس فوق العاده ای نیز در اکثر معیار ها و انواع استفاده ها دارا میباشد .یکنواختی مشکی پنل فوق العادس و مرفورمنس بی نقصی برای اتاق های بی نور مهیا میکند. عملکرد رفلکس پنل نیز عالی بوده و از عملکرد آن بسیار راضی بودیم. عملکرد موشن حرکت نیز در تلویزیون بسیار خوب بوده و نتیجه رضایت بخشی رو در می داشت چراکه سرعت پاسخدهی پنل فوق العاده بالا بود، چیزی که برای گیم و محتوای سریع و ورزشی ایده آل است. متاسفانه روشنایی پنل با توجه به نوع محتوای پخش بصورت خودکار متغیر است و ریسک سوختگی تصویر و ماندگاری موقت تصویر در نمایشگر همواره وحود دارد.


رقبای نزدیک


ال جی OLED C8

55″ 65″ 77″

اولد ال جی C8 یکی از بهترین تلویزیون های ۲۰۱۸ در بازار جهانی میباشد. این تلویزیون با توجه به پنل اولد بکار رفته در آن از پرفورمنس تصویر بخصوص کنتراست و رنگ و غلظت مشکی بی نظیری رو دارا میباشد. در مقایسه با اولد سونی A8F تاخیر ورودی کنتری داشته و برای گیمینگ انتخاب بهتری از همتای سونی خود میباشد. این تلویزیون همچنین دارای نمایشگر روشن تر و پر نور تری نیز هست . بقیه مشخصات تقرببا برابر میباشد البته C8 ارزانتر هست که اون رو انتخاب منطقی تری میکند.سونی OLED A1E

 55″ 65″ 77″

اولد A1E مدل سال گذشته اولد سونی میباشد. تقریبا در اکثر مشخصات و عملکرد ها نزدیک به هم هستن. اولد A8F طراحی متفاوتی داشته که طراحی آزار دهنده A1E رو بهمراه ندارد. بیشتر تفاوت های بین A1E و A8F می تواند به نوع پنل آنها نسبت داده شود. به سبب شباهت های بسیار، انتخاب بهتر همان انتخاب ارزانتر خواهد بود.


 


سامسونگ Q8FN

 55″ 65″ 75″

تلویزیون Q8FN سامسونگ جزو میان رده های QLED در سال ۲۰۱۸ از سری تولیدات QLED سامسونگ میباشد. این تلویزیون بشدت درخشان و روشن است که میتواند جزئیات درخشان بی سابقه ای رو نمایش دهد. اولد A8F کمی تاریک تر است اما موجب میشه تا A8F در نمایش غلظت مشکی موفق تر باشد که بواسطه کنتراست بینهایت مشکی واقعی رو میتواند در مقایسه با انواع LED های دیگر به نمایش بگذارد که کم چیزی نیست. اگر شما خواهان بهترین تجربه برای تماشای محتوا و بازی در اتاق های بی نور تاریک هستید قطعا A8F انتخاب بهتری خواهد بود‌. اگر شما نگران ریسک کردن در مورد سوختگی و ماندگاری تصویر در پنل های اولد هستید و روشنایی بالای پنل نیز برای شما حائز اهمیت است Q8FN انتخواب بهتری خواهد بود.


 


سونی X9000F

49″ 55″ 65″ 75″ 85″

تلویزیون X9000F سونی تنها فلگشیپ یا پرچمدار بالارده تلویزیون های سونی در سال 2018 میباشد که به بازار جهانی معرفی و عرضه شده است. این تلویزیون فوق العاده باکیفیت میباشد اما OLED A8F تقریبا تلویزیون باکیفیت تری در خیلی از موارد میباشد. X9000F تقریبا ۲ الی ۵برابر تلویزیون A8F روشن تر است و برای محیط های روشن آن را مناسب تر میکند و برعکس A8F بواسطه کنتراست بینهایت مشکی عمیق را خلق و نمایش میدهد که بهترین گزینه برای اتاق های تاریک میباشد که البته ریسک ماندگاری و سوختگی تصویر رو هم به همراه دارد.


لینک های خرید از فروشگاه ممتازکالا

این مدل هنوز وارد بازار داخلی نشده و بلافاصله بعد از ورود به بازاز لینک ها وارد و بروز میشوند


لیست محصولات پر فروش ممتازکالا

 

پرفروش ترین تلویزیون های 32 اینچ
32LX761H
32LJ520U
پرفروش ترین تلویزیون های 43 اینچ
43UJ752V
43X8000E
43X8000D
43LW310C
پرفروش ترین تلویزیون های 49 اینچ
49LW310C
49LJ610V
49SJ800V
49UH850V
49X8000E
49MU7350
49DX650
پرفروش ترین تلویزیون های 50 اینچ
50MU7000
50KU7000
50UE630
پرفروش ترین تلویزیون های 55 اینچ
55LW340C
55LH602V
55SJ850V
55X8500E
55X9000E
55X9300E
55A1E
55MU7350
55MU7000
55C7V
55Q7C
55Q8C
55SJ950V
55EX700
55KS9500
55KS8500
پرفروش ترین تلویزیون های 65 اینچ
65X8500E
65X9300E
65A1E
65B7V
65C7V
65Q7C
65Q8C
پرفروش ترین تلویزیون های 75 اینچ به بالا
75X8500E
75X9000E
75X9300E
77A1E
77W7V
پرفروش ترین یخچال های ساید بای ساید
J327
J337
J33
J267
Z1
X257
پرفروش ترین ماشین لباسشویی ها
F1496
WW90
پرفروش ترین ماشین ظرفشویی ها
D1464
D1452
DW6050
SMS88TI36E
پرفروش ترین سیستم های صوتی
X70
X10
پرفروش ترین سینما خانگی ها
LHD677
DH7530
J5150
N9200
پرفروش ترین جاروبرقی ها
PRO5
FC9176
   
most Visit
کدام برند تلویزیون بهتر است ؟
کدام مارک جاروبرقی بهتر است ؟
کدام مارک ظرفشویی بهتر است ؟
کدام مارک لباسشویی بهتر است ؟
کدام مارک یخچال ساید بای ساید بهتر است ؟
کدام برند کولر گازی بهتر است ؟
راهنمای جامع خرید سینما خانگی
لیست کامل جهیزیه عروس 
بهترین تلویزیون های سامسونگ 2017 
جدیدترین تلویزیون های 2017 
بررسی تخصصی تلویزیون ال جی  UJ752
بررسی تخصصی تلویزیون سونی X9300E
بررسی تخصصی تلویزیون اولد ال جی B6
بررسی تخصصی تلویزیون سونی A1E
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ  Q7
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ  Q9
بهترین تلویزیون فورکا 55 اینچ 
بررسی تخصصی تلویزیون سونی X9000E
بررسی تلویزیون سونی X8500E 
4 روش برای افزایش عمر باتری گوشی های موبایل
مزایا و معیاب شارژ بی سیم ( Wireless ) 
ویژگی های اندروید 8 
بررسی تخصصی نوکیا 5 
قیمت تلویزیون سونی در بانه 
لیست قیمت تلویزیون ال جی در بانه
بهترین تلویزیون های ال جی 2017 
بهترین تلویزیون های سونی 2017 
قیمت کولرگازی در بانه

 

 


امیدوارم مطلب نقد و بررسی فوق برای شما مفید واقع شده باشه.

لطفا نظرات، پیشنهادات و اتتقادات خود را در قسمت نطرات از ما دریغ نکنید و با ما درمیان بگذارید. 

برای مشاهده مطالب دیگر و نقد و بررسی های بیشتر به وبلاگ ممتاز کالا مراجعه بفرمایید

برای خرید با نهایت کیفیت و رضایت بدون هیچ نگرانی ای و مشاوره شبانه روزی متخصصان زبده ممتاز کالا به فروشگاه ممتاز کالا مراجعه بفرمایید

کانال تلگرام فروشگاه ممتازکالا

momtakala 

momtakala

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۲

مقاله های مرتبط :