بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی X9000F | بهترین LED سال 2018

بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی X9000F | بهترین LED سال 2018

بررسی تخصصی مشخصات تلویزیون سونی X9000F | بهترین LED سال 2018

نقد و بررسی تخصصی ممتازکالا (۲) | سونی SONY X9000F | X9000F | X9000F :  ما در این مطلب که در اواخر بهار ۹۷ نوشته و بروزرسانی شده قصد داریم تا به نقد و بررسی تخصصی و همه جانبه تلویزیون هوشمند جدید، مدعی و بسیار محبوب سونی از سری ۹۰ یعنی X9000F در ابعاد مختلف و جامع بپردازیم و بعد از آن عملکرد کلی آن را در زمینه های مختلف پخش، دقیقا به مانند نقد و بررسی پیشین بسنجیم و امتیاز بدیم و در آخر نتیجه گیری کلی و مقایسه با رقبای هم قیمت آن را انجام دهیم . با ما در ادامه نقد و بررسی تخصصی همراه باشید


Sony X9000F


نقد و بررسی تخصصی ممتازکالا

تلویزیون سونی X9000F


فاکتور های معیار در این مطلب + معرفی + طراحی + کیفیت تصویر + موشن | تاری حرکت + ورودی ها + کیفیت صدا + ویژگی های هوشمند + عملکرد در انواع سورس پخش + جمع بندی + مقایسه با رقبای هم قیمت + مدل ها و لینک


Sony X9000F


معرفی


تلویزیون مورد بررسی ما X9000F از بالارده های سونی البته نه پرچمدار ولی به نوبه خود یکی از قویترین، خوش قیمت ترین و بهترین تلویزیون های LED با پنل VA از سونی در جهانی یعنی میباشد که همین سری در سال قبل با مدل X9000E کولاکی به پا کرد و با اختلاف به بهترین تلویزیون LED بالارده خوش قیمت به عقیده کثیری از کاربران و متخصصان نقد و بررسی تبدیل شد و حالا با نسخه به روز شده آن که حرف های بسیاری هم برای گفتن دارد و صد البته با سخت افزار قویتر و امکانات بیشتر و به‌ روزتر همراه هستیم که در ادامه به نقد و بررسی جامع و همه جانبه این غول خواهیم پرداخت.

نوع تلویزیون LED
نوع پنلVA
نرخ فریم120Hz
رزولوشن4K
آرایش پیکسلیRGB
سیستم عاملAndroid

پس در ادامه نقد و بررسی با ما همراه باشید …


 

 


x900f


طراحی |  8.5


 

طراحی و ظاهر تلویزیون سونی X9000F بسیار خوب است، طراحی پایه های این تلویزیون از نظر نمای کلی و زیبایی بسیار متفاوت از سنت پیشین دگر مدل های همین برند خوش نام بوده مثل مدل سال قبل X9000E و با این حال میشه اون رو مناسب و زیبا دونست، نشیمن گاه عریض پایه ها و فضای اشغالی نسبتا زیاد اونها در این مدل شاید تنها تفاوت مهم در طراحی این تلویزیون نسبت به مدل سال قبل خودش باشه و درسته که مسلم نیازمند یک میز تلویزیون بزرگتر و وسیع تری حداقل از لحاظ عرضی خواهد بود اما ساندبار صوتی سونی براحتی در فضای بین پایه ها جای میگیرد و میتونه ست قشنگ و کاملی بشود.

سیستم مدیریت کابل ساده ای همچون سری قبلی یعنی X9000E در پشت پایه های نگه دارنده تعبیه شده که در کل خوب هست اما نه به خوبی سیستم مدیریت کابلی که در X9300E ما شاهد بودیم که مدیریت کابل ها را تا پشت پنل به دنبال داشت.

کیفیت ساخت هم حس خوب و محکمی رو القا میکنه و همونطور که انتظار میرفت بسیار خوب هست.


x900f

پایه نگه دارنده


 

پایه های تلویزیون X9000F و فضایی که اشغال میکنند بسیار وسیع تر از اکثر تلویزیون های سونی است که تابه حال شاهد بودیم،که البته فضایی بین دو پایه نگه دارنده برای ساندبار تعبیه شده است.

این پایه نگه دارنده بسیتر محکم بوده و حس مطمئنی رو به کاربر القا میکند که علاوه بر همه این ها سیستم مدیریت کابل ساده و کاربردی ای هم در پشت پایه ها تعبیه شده که بسیار میتونه مفید واقع بشه.

وسعت اشغالی پایه نگه دارنده در سایز ۵۵ اینچ این مدل فضای معادل :
۱۰.۶اینچ در ۳۹.۲ اینچ بوده و در مدل ۶۵اینچ تنها کمی فضای اشغالی بیشتر شده.


x900f

نمای پشتی


 

ما در نمای پشتی تلویزیون X9000F با طراحی و جلوه کاملا پایه و آشنایی که خاص هم نیست مواجه هستیم، و این طراحی بسیار به مدل سال گذشته اون یعنی X9000E شباهت دارد.

در دو ناحیه متفاوت از نمای پشتی تلویزیون ما شاهد ورودی ها هستیم یکی از این نواحی ورودی ها در پشت تلویزیون قرار داشته و اگر تلویزیون نزدیک دیوار قرار گیرد، دسترسی به آن پورت ها دشوار خواهد بود و شاید غیر ممکن، همچنین گروه دوم ورودی ها به یکی از طرفین تلویزیون هدایت می شوند و دسترسی آسان تری را فراهم می کند.

سایز و ابعاد تعبیه شده برای براکت دیواری آن هم برای نصب بر روی دیوار :
۳۰۰ در ۲۰۰ م.م در نظر گرفته شده.


x900f

حاشیه های نمایشگر


 

اندازه حاشیه ها و قاب : ۰.۹ سانتیمتر 

حاشیه های تلویزیون X9000F بسیار نازک و فوق‌العاده هستند. این ابعاد از ضخامت حاشیه ها کمی نازکتر از میانگین آن در تلویزیون های هوشمند مدرن و سایر تلویزیون های سونی هست که به نوبه خودش بسیار در تجربه بصری و نمای روبه رویی تلویزیون تاثیر گذار خواهد بود.


x900f

ضخامت تلویزیون


 

حداکثر ضخامت این تلویزیون در نواحی میانی بدنه تلویزیون به ۷ سانتیمتر ختم میشود که این ضخامت در نواحی فوقانی پنل و تلویزیون به ۲ سانتیمتر نیز می رسد.
ضخامت کلی تلویزیون عادی قلمداد میشه وقتی از طرفین به آن نگاه کنیم و اگر تلویزیون رو به دیوار متصل کنیم کمی فاصله بیشتر از استاندارد رو از نمایشگر تا براکت نصب شده روی دیوار بدلیل ضخامت نچندان کم و نامتقارن اون در مقایسه با مدل های دیگر مثل X9300E مشاهده خواهیم کرد که البته مشکل چندانی نیست و میشه براحتی ازش گذشت.


x900f

حرارت


 

حداکثر حرارت ۳۳ درجه سلسیوس
میانگین حرارت ۳۰ درجه سلسیوس

X900F به لطف قدرت سیستم بهینه سازی در نوردهی موضعی بکلایت خود که در آن الگوی حداکثر شدت نور بکار نرفته، به نسبت باقی رقبا با بهره مندی از این نوع بکلایت بسیار خنک تر میباشد. تلویزیون دارای دریچه در امتداد لبه پایین و پشت در نزدیکی بالای نمایشگر است که احتمالا وقتی که دیوار تلویزیون نصب شده است، مسدود نخواهد بود، که یک مزیت خوبی میباشد.


x900f

کیفیت ساخت 7.5


 

کیفیت ساخت X900F خوب است، و اگر چه تلویزیون تقریبا به طور کامل از پلاستیک است، اما سونی آن را به خوبی ساخته اسمبل کرده که حس محکم و باکیفیتی رو القا می کند.


x900f


کیفیت تصویر 8.2


 

کیفیت تصویر شاید بجرعت مهمترین فاکتور برای ارزیابی یک تلویزیون هوشمند خواهد بود که همونطور که از میانگین امتیاز کسب شده میتوان دریافت، این تلویزیون خوش ساخت سونی در این زمینه عملکرد فوق العاده ای رو داشته.

در حالت کلی کیفیت تصویر X9000F بسیار عالی میتوان یاد کرد. زمانی که برای تماشای محتوای سینمایی در اتاق بی نور و تاریک اقدام کنید از غلظت مشکی واقعی و بسیار عمیق نمایشگر این تلویزیون لذت خواهید برد زیراکه بکلایت تمام آرایه این تلویزیون در کنار نوع پنل VA و چیپست مرکزی X1 EXTREME مدیریت فوق العاده ای رو در عملکرد نمایشگر نسبت به محتوای بنمایش درامده به اجرا گذاشته اند که بوضوح شاهد تفاوت کیفی بین این تلویزیون و رقبای خودش خواهیم بود.

این عملکرد عمدتا به دلیل نسبت کنتراست چشمگیر، یکنواختی خوب مشکی و همچنین ویژگی نوردهی موضعی فوق‌العاده نمایشگر این تلویزیون محسوب می شود. هنگامی که در یک محیط پر نور اقدام به استفاده و تماشای تلویزیون کردیم، عملکرد تلویزیون در درخشش و روشنایی پنل بسیار عالی بود چراکه حداکثر روشنایی پنل در حالت SDR بسیار قابل توجه و عالی برداشت میشود که بی تاثیر از بکلایت فوق‌العاده این تلویزیون هم نیست و نمایشگر در برخورد با نور مستقیم و غیر مستقیم نیز دارای عملکرد انعکاس نور عالی میباشد که موجب شده تا هیچ مزاحمتی در تماشای محتوا از نمایشگر رو شاهد نباشیم. یکنواختی خاکستری نیز بسیار خوب است بطوری که اثری از کثیفی پنل مرتبط با یکنواختی خاکستری و نقاط تیره در تماشای محتوای ورزشی مانند فوتبال یا هاکی قابل مشاهده نیست.

اما به زاویه دید میرسیم، عملکرد Sony X900F هم درست به مانند دگر مدل های بهره مند از پنل VA خوب نمیباشد و همچنان بعنوان یک نقطه ضعف در پنل های فوق العاده VA پابرجا میماند، بهترین کیفیت تصویر که دقیقا از روبه روی تلویزیون شاهد اون هستیم بدلیل نهایت دقت در ۳فاکتور دقت رنگ، روشنایی و غلظت مشکی با کمی فاصله گرفتن از وسط تلویزیون به کناره ها و گرفتن زاویه تغییر خواهد کرد. در نهایت، به عملگرد HDR این تلویزیون میرسیم که در یک کلام فوق‌العاده است و این بواسطه روشنایی بسیار خوب در حالت HDR از بکلایت میباشد، که میتواند هایلایت ها و جزئیات بسیار درخشان و پرنوری را خلق و به نمایش بگذارد.


x900f

کنتراست 8.8


 

خب به بخش مهم کنتراست رسیدیم که پنل های VA و OLED در آن بشدت خوب عمل میکنند و نتیجه آن در تماشای فیلم های سینمایی که نیازمند کنتراست بالا بخاطر وجود سکانس ها و محیط های تیره فراوان فوق‌العاده میباشد.

نسبت کنتراست بومی و واقعی : ۱ به ۵۰۸۹
نسبت کنتراست با نوردهی موضعی فعال : ۱ به ۵۷۲۵

کنتراست بومی یا نیتیو تلویزیون X9000F بسیار خوب و قابل قبول میباشد و میتواند براحتی غلظتی بسیار قابل قبول از مشکی را به نمایش بگذارد که در محیط های تاریک بسیار حایز اهمیت میباشد.

هنگامی که نوردهی موضعی روشن است، نسبت کنتراست در الگوی شطرنجی افزایش می یابد، اما نه خیلی زیاد، چون مناطق به اندازه کافی کوچک نیستند تا تاثیری بر این الگو داشته باشند.


نوردهی موضعی (Local Dimming) امتیاز | 7.0


 

قابلیت نوردهی موضعی (LD) : بله
نوع بکلایت : Full-Array

نوردهی موضعی X900F سونی بسیار خوب و بهتر تر از اکثر تلویزیون های LED دارای این قابلیت میباشد است. این در حالی است که در مقایسه با X9000E 2017 ارتقا یافته است. عملکرد X900F شبیه به سونی X930E 2017 است که در کنار آن قرار گرفته است، هرچند X930E دارای تغییرات ناگهانی کمتری در نواحی مختلف نمایشگر است.

عملکرد X9000F بسیار مشابه سامسونگ Q8FN میباشد، اما X9000F دارای سطوح عمیق سیاه تری میباشد، اما با این حال درخشان تر از مدل سامسونگ دیده می شود.

هنگامی که این قابلیت به ‘High’ تنظیم می شود، این ویژگی در محدود کردن نوردهی بکلایت و بیشتر کردن کنتراست و غلظت مشکی به طور کلی بهتر میشود، اما در بعضی موارد، ممکن است کمی تهاجمی باشد، زیرا هایلایت های کوچک می توانند در حرکات سریع کم رنگ شوند. بنابراین، اگر این رفتار را متوجه شدید، می توانید آن را به ۷ Medium تنظیم کنید، و دراین صورت باید رفتار محافظه کارانه تری داشته باشد.


SJ8000 - SJ800 - SJ800v
روشنایی SDR امتیاز 8.8


 

روشنایی SDR حقیقی : ۶۳۰ نیت.کاندلا

حداکثر روشنایی در ۲% نمایشگر : ۷۳۱ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰% نمایشگر :۹۵۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۲۵% نمایشگر : ۷۷۱ نیت
حداکثر روشنایی در ۵۰% نمایشگر : ۵۷۱ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰۰% نمایشگر : ۶۳۳ نیت

روشنایی پایدار در ۲% نمایشگر : ۶۹۴ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰% نمایشگر : ۹۴۱ نیت
روشنایی پایدار در ۲۵% نمایشگر : ۷۶۷ نیت
روشنایی پایدار در ۵۰% نمایشگر : ۹۶۸ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰۰% نمایشگر : ۶۳۰ نیت

تاثیر هوشمند SDR ABL : حدود ۰.۰۲۶

SDR ABL
(معیار فوق برای نوردهی و درخشانی هوشمند و خودکار محتوایی هست که نقاط زیادی در تصویر برای درخشش و شفافیت دارا هستند مثل محتوای ورزشی و بازی های ویدیویی که معیار استاندارد آن زیره ۰.۰۷ در نظر گرفته می شود برای این قابلیت که لازم به ذکره تاثیر قابل احساس در آن نتیجه به ۰.۰۱ حساب می شود )

حداکثر روشنایی SDR در تلویزیون X9000F عالی میباشد، این میزان از روشنایی به اندازه کافی مناسب برای شرایط محیطی و نمایشی حتی یک اتاق بسیار روشن میباشد. نوردهی موضعی خوب تلویزیون تلویزیون موجب افزایش بخش های روشن در صفحه نمایش می شود درحالی که دگر بخش ها کم نور تر می شوند،همونطور که در تست مشخص شده ما شاهد آن بودیم که بخش های کوچکتر روشنتر و شفاف تر از بخش ها و نواحی بزرگتر نمایشگر بودند. به طور کلی، این روشنایی پیشرفت قابل توجهی نسبت به X9000E سال گذشته است و بسیار بهتر از روشنایی بسیاری از تلویزیون های رقیب مانند سامسونگ MU8000 و LG SJ850 است، هرچند هنوز هم همانند X9300E سال گذشته نیست.


SJ8000 - SJ800 - SJ800v

روشنایی HDR | امتیاز 8.7


 

روشنایی HDR حقیقی : ۸۹۴ نیت.کاندلا

حداکثر روشنایی در ۲% نمایشگر : ۸۲۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰% نمایشگر : ۹۸۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۲۵% نمایشگر : ۷۶۴ نیت
حداکثر روشنایی در ۵۰% نمایشگر : ۶۴۸ نیت
حداکثر روشنایی در ۱۰۰% نمایشگر : ۶۵۳ نیت

روشنایی پایدار در ۲% نمایشگر : ۷۸۸ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰% نمایشگر : ۹۷۴ نیت
روشنایی پایدار در ۲۵% نمایشگر : ۷۶۱ نیت
روشنایی پایدار در ۵۰% نمایشگر : ۶۴۵ نیت
روشنایی پایدار در ۱۰۰% نمایشگر : ۶۵۱ نیت

تاثیر هوشمند HDR ABL : حدود ۰.۰۲۳

HDR ABL
(معیار فوق نیز برای نوردهی و درخشانی هوشمند و خودکار محتوایی هست که نقاط زیادی در تصویر برای درخشش و شفافیت دارا هستند بویژه HDR که اهمیت بسیار بالایی برای روشنایی و درخشش دارند مثل محتوای ورزشی و بازی های ویدیویی و فیلم های HDR که معیار استاندارد آن نیز زیره ۰.۰۷ در نظر گرفته می شود برای این قابلیت که لازم به ذکره تاثیر قابل احساس در آن نتیجه به ۰.۰۱ حساب می شود )

حداکثر روشنایی HDR نیز در تلویزیون X9000F عالی بود؛ هایلایت ها بسیار روشن در محتوای HDR نمایش داده می شوند، هر چند نه به اندازه روشن به عنوان 1000-4000 نیت که استاندارد HDR آن محتوا در نظر گرفته شده است. نوردهی موضعی بکلایت تلویزیون می تواند هایلایت ها را به شدت روشن کند؛ چرا که بقیه صحنه های HDR در مقایسه با محتوای SDR نسبتا کم هستند، بنابراین تلویزیون دارای قدرت و هدف مشخص تر و بیشتری برای نورپردازی است. به طور کلی، کیفیت HDR نیز بهتر از X9000E سال گذشته است.


x900f
یکنواختی خاکستری (کثیفی پنل) | 7.5

نتیجه در تصویر تست ۵۰درصد خاکستری یکدست :  ۴.۳۳۵%

(استاندارد ایده آل : زیره ۲.۵%)
(اختلاف و تفاوت قابل احساس : ۱%)
(اهمیت آن : در تصاویری یک رنگ و یکدست مثل تصاویر Solid و محتوای ورزشی مثل هاکی و فوتبال که توانایی پنل در پخش و نمایش رنگ بصورت یکنواخت را نشان میدهد )

کثیفی پنل در تصویر تست ۵۰درصد خاکستری یکدست : ۰.۱۶۵%

( استاندارد ایده آل : زیره ۰.۱۶۵% )
( اختلاف و تفاوت قابل احساس : ۰.۰۲۵% )
( اهمیت آن : در تصاویری یک رنگ و یکدست مثل تصاویر Solid و محتوای ورزشی مثل هاکی و فوتبال که توانایی پنل در پخش و نمایش رنگ بصورت یکنواخت را نشان میدهد که این کثیفی پنل نقاطه تیره ای در تصویر رو پدیدار میکند و موجب میشود تا احساس کثیفی پنب دست دهد و تصویر آن نواحی کدر تر از سایر نواحی باشد )


video
زاویه دید4.9


معیار زاویه دید در تست ما به میانگین نتیجه ۳ تست ؛ کنتراست، روشنایی و حفظ رنگ در زاویه گرفتن از نمایشگر میباشد
( حداکثر معیار برای زاویه دید ۷۵° میباشد )

کنتراست : تا ۱۲°


x900f
روشنایی : تا ۴۸°


x900f
حفظ رنگ : تا ۱۸°


 

زاویه دید تلویزیون X9000F رو مشابه بقیه VA پنل نمیشه خوب در قلمداد کرد، اما نسبتا از زاویه دید متناسب و معمولی برای یک تلویزیون با پنل VA بهره مند بوده که عیب و نقص عجیبی در اون دیده نمیشه. رنگ ها و کنتراست حتی در زوایا گرفتن کم هم تغییر ناگهانی میکنن، در حالی که روشنایی در زوایای بیشتری قادر به حفظ حالت خود میباشد. این زاویه دید بد باعث می شود این تلویزیون به خوبی نتواند برای یک اتاقی که جمعی از خانواده یا دوستانی که در اطراف تلویزیون نشسته اند کیفیت اصلی نمایش رو مشاهده کنند و برای اینجور فضا های بزرگ و دیدگاه های زاویه ای این تلویزیون و دگر تلویزیون های با بهره‌مندی از پنل VA پیشنهاد نمیشوند در چنین مواردی تلویزیون های IPS با زاویه دید مناسب، مانند LG SJ8500، ممکن است بهتر باشد.


x900f
یکنواختی نمایش رنگ مشکی ( غلظت مشکی پنل )7.7


 

غلظت و یکنواختی مشکی پنل : ۰.۹۲۳%
( معیار استاندارد : زیره ۱% )

غلظت و یکنواختی مشکی پنل با نوردهی موضعی فعال : ۱.۰۵۶%
( معیار استاندارد : زیره ۱% )

یکنواختی مشکی X9000F بسیار خوب است. با توجه به تصویر یکنواختی مشکی (هنگامی که نوردهی موضعی به طور کامل خاموش است) کمی نشت نور در تصویر واحد ما قابل مشاهده است، به ویژه در نزدیکی لبه و گوشه های تلویزیون. حالت ابری پیش آمده آنقدری نیست که ضعف محسوب شود و صرفا برای اطلاع دقیق ذکر میشود و هنگام تماشای محتوای استاندارد مثل فیلم و گیم و … به هیچ وجه نشانی از آن دیده نمیشود.

با روشن کردن نوردهی موضعی بکلایت تمام آرایه X9000F تقریبا اکثر ایرادات برطرف میشوند، اما این امر به کم نور شدن برخی هایلایت های بخش مرکزی نمایشگر منتهی خواهد شد.

توجه داشته باشید که یکنواختی نمایشگر هر تلویزیون با تلویزیون دیگر حتی از همان مدل متفاوت است و درسته که اکثرا به یک نحو هستند اما دقیقا یکی نخواهند بود و ممکنه مدلی از X9000F خیلی بهتر یا بدتر از مدلی دیگری از همین تلویزیون باشد زیرا اسمبل و رفتار و حمل تلویزیون بسیار بسیار حساس هستند و در نوردهی و دقت بکلایت بشدت تاثیر مستقیم خواهند گذاشت.بازتاب نور | 8.7


 

نوع تلق : نیمه براق

بازتاب کلی از پنل : ۳.۵ %
( استاندارد بازتاب : کمتر از ۴.۵ % )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۵ % )

بازتاب های غیر مستقیم : ۰.۴ %
( دامنه استاندارد : کمتر از ۰.۱ % )
( تفات قابل احساس : ۰.۵ % )

عملکرد پنل X9000F در انعکاس و بازتاب نور فوق العاده است. تلق نیمه براق کمی بازتاب را پراکنده و دفع می کند، اما نه به اندازه تلویزیون های با نمایشگر مات تر مانند سامسونگ MU8000. پوشش ضد انعکاسی به خوبی کار می کند تا بازتاب های کل را کاهش دهد و کارایی بسیار مشابهی را با X9000E سال گذشته ارائه می دهد. این عملکرد میتواند برای اکثر اتاق ها مناسب باشد، اما بازتاب ها ممکن است در یک اتاق بسیار روشن و یا زمانی که نور خورشید به طور مستقیم بر روی تلویزیون میتابد، بطور کامل منحرف و دفع نشوند.


قبل از کالیبره تصویر ( بلافاصله بعد از بیرون آوردن از جعبه ) | 8.9

تعادل سفیدی رنگ : ۱.۶۶
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

رنگ : ۱.۶۰
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

گاما : ۲.۲۰
( استاندارد : بین ۲.۱ و ۲.۳ که میشه نزدیک ترین به ۲.۲ )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۱ )

حرارت رنگ : ۶۵۳۷K
( اهمیت آن : به منطور گرفتن و بدست آوردن برای نمایش دادن دقیق ترین ها بویژه رنگ های بسیار حساس مثل پوست )
( استاندارد : ۶۵۰۰K )
( تفاوت قابل احساس : ۴۰۰K )

دقت رنگ تلویزیون X9000F بدون انجام تنظیمات خاصی و در حالت پیشفرض بسیار عالی هست و برای اکثر کاربران میتونه بدون انجام تنظیمات اضافه ای کافی و فوق العاده باشه.

در تنظیمات و حالت های تصویر پیشفرض ما کاستم یا سفارشی را انتخاب کردیم که هم در ابتدا دقت بسیار خوبی داشته و هم اجازه دسترسی به انواع تنظیمات و سفارشی سازی های تصویر را به شما میدهد.

حالت تصویر سینما پرو هم بسیار بادقت تنظیم شده و تیاز به تنظیمات خاصی نبوده اما چون گاما در آن نزدیک به حدود ۲.۴ بوده درحالی که استاتدارد آن ۲.۲ میباشد ما حالت سفارشی رو انتخواب کردیم.


بعد از عمل کالیبره تصویر | 9.5


تعادل سفیدی رنگ : ۰.۱۳
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

رنگ : ۱.۳۳
( استاندارد : کمتر از ۳ )
( تفاوت قابل احساس : ۱ )

گاما : ۲.۱۹
( استاندارد : بین ۲.۱ و ۲.۳ که میشه نزدیک ترین به ۲.۲ )
( تفاوت قابل احساس : ۰.۱ )

حرارت رنگ : ۶۴۹۵K
( اهمیت آن : به منطور گرفتن و بدست آوردن برای نمایش دادن دقیق ترین ها بویژه رنگ های بسیار حساس مثل پوست )
( استاندارد : ۶۵۰۰K )
( تفاوت قابل احساس : ۴۰۰K )

دقت نمایش بعد از کالیبره خیره کننده میباشد بخصوص در دقت سفیدی. متاسفانه خیلی تنظیماتی برای دسترسی به تنظیم دقت بیشتر رنگ ها وجود نداشت زیرا سیستم مدیریت رنگ در تلویزیون های سونی این اجازه را تا حدودی محدود کرده.

بطور کلی تلویزیون X9000F تلویزیونی بسیار بادقت در نمایش جزئیات و محتوا بوده و حتی بدون تنظیمات شخصی سازی هم دقت کافی رو دارا بود اما بهرحال عمل کالیبره بسرعت و دقت انجام پذیرفت و مشکلی در روند آن پیش نیامد.کیفیت ورودی 480p | امتیاز 8.0


 

فرایند آپ‌اسکیل و بزرگنمایی هوشمند این محتوا به 4k بخوبی و بدون دیده شدن مشکل خاصی صورت پذیرفت کمی فقط هاله در بعضی محتوا دیده شد که می توان ازش گذشت.کیفیت ورودی 720p | امتیاز 8.0

بزرگنمایی محتوای HD به 4K با کیفیت بسیار خوبی و حفظ جزئیات بصورت تمیز و بدون مشکل صورت پذیرفت.


کیفیت ورودی 1080p | امتیاز 9.0

کیفیت پخش محتوای 1080 و FHD مثل اکثر فیلم های Blue-Ray و بازی های کنسولی عالی صورت پذیرفت و نتیجه تحسین بر انگیز است.کیفیت ورودی 4K بومی واقعی | امتیاز 10

محتوای 4K بومی مانند UHD Blu-ray یا محتوای با کیفیت با کیفیت بالا بدون هیچ مشکلی نمایش داده می شود.


طیف رنگ های قابل نمایش | 8.0


 

استاندارد نمایش گسترده رنگ ها WCG : بله

طیف رنگ ها در پوشش DCI P3 xy : حدود ۸۸.۰۱ %
طیف رنگ ها در پوشش DCI P3 uv : حدود ۹۳.۹۳ %

طیف رنگ ها در پوشش Rec 2020 xy : حدود ۶۴.۷۸ %
طیف رنگ ها در پوشش Rec 2020 uv : حدود ۷۲.۵۱ %

نمایش طیف گسترده رنگ ها در پنل X9000F بسیار عالی و دقیق میباشد، رنگ های اشباع شده در محتوای HDR بسیار خوب و دقیق نمایش داده میشوند، اما نه به دقت تلویزیون هایی مثل اولد C7 و Q8 .

دقت نمایشگر در پخش محتوایی با اشباع کمتر هم بسیار خدب و قابل قبول میباشد پس در نهایت محتوای اجرایی HDR به نحو احسن پخش میشوند.

HDR EOTF TV بسیار نزدیک به منحنی استاندارد PQ بوده. EOTFs در حالت های بازی و گرافیک این هدف رو بسبار نزدیک دنبال میکند. کاربرانی که می خواهند یک تصویر HDR درخشان و پرجزئیات تری داشته باشن می توانند “Gamma” و “اتقویت کننده کنتراست پیشرفته “رو افزایش دهند، که EOTF را روشن تر از منحنی هدف خواهد کرد و درخشانی محتوای نمایش را افزایش خواهد داد.حفظ حجم رنگ در درجات مختلف روشنایی پنل | 7.1


 

حجم رنگ در حالت HDR مناسب میباشد.نوردهی موضعی X9000F بسیار خوب در حفظ رنگ ها در درجه روشنایی های مختلف پنل کار میکند، بطوری رنگ های مرده و تیره به رنگ های اشباع شده تر و درخشان تری برای نمایش تبدیل خواهند شد.شیب و عمق رنگ ها | 9.0


 

عمق رنگ پنل : ۱۰ بیت
شیب رنگ قرمز : ۰.۰۹۲ dE
شیب رنگ سبز : ۰.۰۸۳ dE
شیب رنگ آبی : ۰.۰۸۳ dE
شیب رنگ خاکستری : ۰.۰۵۷ dE
(اختلاف دامنه رنگ ها dE در حالت استاندارد هر رنگ باید کمتر از میزان ۰.۱۲۰ باشد)

عملکرد شیب غلظت X9000F عالی میباشد؛ هنگام پخش و مشاهده محتوای 10 بیتی (مانند HDR) هیچ شکستگی رنگی دیده نمیشود. هنگام  پخش محتوای SDR، برخی از شکستگی های رنگی ممکن است زمانی که محتوای 8 بیتی هستند قابل مشاهده باشد، اما این مشکل را می توان با فعال کردن قابلیت «Smooth Gradation» سونی کاهش داد.ماندگاری تصویر | Image Retention | 10


 

میزان IR بعد از ۰ دقیقه استراحت : ۰.۰۰ %
میزان IR بعد از ۲ دقیقه استراحت ۰.۰۰ %
میزان IR بعد از ۴ دقیقه استراحت ۰.۰۰ %
میزان IR بعد از ۶ دقیقه استراحت ۰.۰۰ %
میزان IR بعد از ۸ دقیقه استراحت ۰.۰۰ %
میزان IR بعد از ۱۰ دقیقه استراحت ۰.۰۰ %

هیچ ماندگاری تصویر موقتی در Sony X9000F مشاهده نمیشود. این ویژگی برای کسانی که مایل به استفاده از این تلویزیون به عنوان مانیتور کامپیوتر هستند، مناسب است. توجه داشته باشید که این یک نتیجه متفاوت از 2017 X900E ما است، همانطور که آن تلویزیون بعد از مدتی نشانه ای از ضعف تصویر البته بسیار ضعیف را نشان می داد.


ماندگاری تصویر همیشگی | سوختگی تصویر | Burn-In امتیاز 10


سوختگی تصویر : خیر

ما انتظار نداریم که پنل های VA سوختگی تصویر ثابت و دائمی را تجربه کنند، زیرا پنل VA در آزمایش بلند مدت ما ایمن است.


x900f
آرایش پیکسلی


نوع آرایش پیکسلی (ساب پیکسل ها) : RGBموشن| 8.7


موشن حرکت تلویزیون Sony X9000F عالی است؛ این تلویزیون دارای سرعت پاسخدهی بالایی در پیکسل های پنل میباشد، اثر صابونی ۱۲۰ هرتز، لرزش تصویر بسیااار جزئی و فوق با الگدی BFI فوق العاده و توانایی از بین بردن تمامی پرش های غیر عادی محتوای سینمایی 24p در تمام ورودی ها و منبع های رایج.

البته برخی عملکرد های این تلویزیون میتوانست کمی بهتر باشد، مثلا بواسطه سرعت پاسخدهی بالای پنل، محتوای پخش با فریم ریت پایین کمی نامنظم پخش خواهند شد و تنظیمات خودکار تلویزیون این محتوا رو به ۶۰هراز استاندارد تقویت نمیکنه که البته خیلی هم جدی نیست.پاسخدهی پنل | 9.6


۸۰ درصد پاسخدهی : ۳.۱ م.ث
۱۰۰ درصد پاسخدهی پنل : ۱۰.۲ م.ث

( استاندارد پاسخدهی ۸۰ درصد : کمتر از ۸.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۴.۰ م.ث )

( استاندارد پاسخدهی ۱۰۰ درصد : کمتر از ۲۰.۰ م.ث )
(تفاوت قابل درک : ۱۰.۰ م.ث )

زمان پاسخ پنل عالی پیکسل ها و به اندازه کافی مناسب برای پخش بدون نقص محتوای سریع و در حال حرکت مثل محتوای ورزشی فوتبال و … میباشد؛ تقریبا هیچ دنباله و هاله و سایه ای در پشت اجسام در حال حرکت و چه ثابت مشاهده نمیشود، که عالی است. یکی از نقصها را شاید بتوان در موشن حرکات در محتوای تاریک و سریع گرفت که در این صورت ممکنه هاله کوچکی از نور برای لحظاتی پدیدار شودهرچند مقدار آن شدید نیست و بین ۰تا۲۰ درصد روشنایی متغیر است و فقط جهت ذکر کردن آن را بیان کردیم وایلا مشکلی در نمایش و تجربه بصری عمومی پیش نخواهد آورد.


ااگوی فلیکر | 9.5


 

عدم تاثیر بصری در الگوی نمایش فلیکر : خیر
( استاندارد آن : بله )
سرعت تطبیق فرکانس فلیکر : 720HZ

بکلایت این تلویزیون فلیکر و الگوی معمول تلویزیون هارو دارا میباشد، و برخلاف تلویزیون های دگر سونی مثل X8000E  این فلیکر همیشگی هست حتی در حداکثر روشنایی بکلایت این الگو ثابت هست اگرچه فرکانس فلیکر این تلویزیون بشدت بالا بوده و در واقع میزان ۷۲۰هرتز بودن آن موجب میشود تا برای اکثر کاربران غیر قابل روییت باشد.


عملکرد الگوی BFI | امتیاز 6.0
(همان الگوی فریم های سیاه‌سفید ورودی در فلیکر)

قابلیت BFI اختیاری : بله
کمترین میزان اسکن فلیکر : ۱۲۰ هرتز
۶۰ هرتز برای محتوای ۶۰هرتز : خیر
۱۲۰هرتز برای محتوای ۱۲۰هرتز : بله
کمترین میزان اسکن فلیکر در حالت گیم : ۱۳۰هرتز

تلویزیون X9000F میتواند بکلایت خود را با الگوی فلیکر ۱۲۰هرتز تطابق دهد که این امر موجب میشود تا محتوای سریع واضح تر و موشن تلویزیون قدرتمند تر جلوه دهد با کمتر کردن حالت بلوری تصویر با افزایش وضوح محتوا.

انا متاسفانه این تلویزیون نمیتواند این الگو را در ۶۰هرتز میاده کند بنابراین محتوای ۶۰هرتز شاهد عملکردی ضعیف از الگوی BFI خواهند بود که میتونه به موشن و وضوح اون ها لطمه وارد کنه اما خوشبختانه در اکثر محتوای پشخ شده این مشکل پدیدار نبود.

در تلویزیون های سونی الگوی BFI رو نیشه از تنظیمات Motionflow به Custom و افزایش Clearness تغییر داد و کم و زیاد کرد.


x900f
30FPS
x900f
60FPS Soap Opera Effect

 

اثر صابونی | Motion Iterpolation | 10


 

بهبود MI نمایش به ۳۰FPS : بله
بهبود MI نمایش به ۶۰FPS : بله

تلویزیون دارای پنل 120 هرتز میباشد و پردازش آن می تواند محتوایی با فریم پایینتر را تا 120 فریم بر ثانیه برای پخش با پنل هماهنگ کند. این ویژگی اختیاری نیز “اثر صابونی” نامیده می شود. این امر محتوای روون تر و واضح تری رو برای نمایش در اختیار شما قرار میدهد، اما برای برخی افراد ممکنه غیر واقعی و غیر طبیعی جلوه کند.


 

تیک یا لگ نمایش | Strutter | 6.8

لگ یا تیک در نمایش محتوای ۲۴هرتز : حدود ۳۱.۵ م.ث
( استاندارد : کمتر از ۲۴.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۵.۰ م.ث )

لگ یا تیک در نمایش محتوای ۶۰هرتر : حدود  ۶.۵ م.ث
( استاندارد : کمتر از ۲۴.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۵.۰ م.ث )

تلویزیون X9000F عملکرد مناسب و متوسطی رو در پخش محتوای ۳۰فریم و مثل فیلم ها و بازی ها ارائه میده، اما زمان پاسخ سریع پیکسل های تلویزیونی می تواند حرکت را کمی همراه با لگ کند، به ویژه در صحنه های به هم پیوسته و پشت سره هم، زیرا این فریم های آن بصورت منظم و بی حرکت در ۳۱میلی ثانیه قفل هستن و این اختلاف زمانی نسبتا زیاد ممکنه ایجاد لگ کوچیک کند که البته برای خیلی ها غیر قابل مشاهده خواهد بود. محتوای 60 فریم در ثانیه به نظر می رسد نرم تر و صاف تر پردازش و پخش شوند، زیرا فریم ها بر روی صفحه نمایش برای مدت زمان کوتاه تری حداقل نصف زمان مدکور برای محتوای ۳۰ فریم خواهند بود.


پرش در پخش \ 24p  Judder | 10

پرش در پخش محتوای 24p : خیر
پرش در پخش محتوای 24p و 60p : خیر
پرش در پخش محتوای 24p و 60i : خیر
پرش در پخش محتوای 24p در اپلیکیشن های اصلی : خیر

هیچ نوع پرش و بی نظمی در پخش محتوای 24p که عموم پایه فیلم های سینمایی و اپلیکیشن های متعدد هستند دیده نشد و بخوبی X9000F از پس آن برآمد.

برای اینکه در تمامی ورودی ها به این قابلیت پخش دسترسی داشته باشید باید از قسمت موشن در تنظیمات تصویر گزینه Motionflow رو به True Cinema تغییر داده و CineMotion رو High بگذارید. که البته برای محتوای 24p خیلی نیازی به انجام این کار نیست.


ورودی ها | 9.4


Sony X900F از تمامی سیگنال های ورودی معمول، از جمله HDR پشتیبانی می کند. این تلویزیون هوشمند دارای تاخیر ورودی پایین و مناسب برای سیگنال های 4K است، و همچنین تاخیر ورودی کم برای سیگنال های 1080p، بنابراین در هنگام بازی های ویدیویی بسیار پاسخگو خواهد بود. همچنین دارای برخی از ویژگی های مفید برای مانیتور PC بودن مانند پشتیبانی از Chroma 4: 4: 4 و پشتیبانی 1080p @ 120 هرتز میباشد. توجه داشته باشید: فقط پورت های HDMI 2 و 3 پهنای باند کامل یا به اصطلاح Full Bandwidth را پشتیبانی می کنند، اما پورت HDMI 3 نیز کانال بازگشت صوتی است. اگر گیرنده ای دارید که از ARC و بیش از 1 دستگاه پشتیبانی می کند که نیاز به پهنای باند کامل HDMI دارد، ممکن است کمی با مشکل در ورودی ها مربوط به اتصال تمام دستگاه های خود را مواجه بشید. در این حالت بهتر است که گیرنده خود را با استفاده از یک کابل نوری (Toslink) وصل کنید.


تاخیر ورودی | 8.6

در ابعاد 1080p و 60Hz : حدود 40.9 ms
در ابعاد 1080p و 60Hz + HDR : حدود 40.8 ms
در ابعاد 1080p و 60Hz بدون حالت گیم : حدود 103.5 ms
در ابعاد 1080 و 120Hz : حدود 12.9 ms

در ابعاد 4K و 60Hz : حدود 24.2 ms
در ابعاد 4K و 60Hz + HDR : حدود 24.2 ms
در ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 : حدود 24.1 ms
در ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 و 8bit HDR : حدود 24.1 ms
در ابعاد 4K و 60Hz بدون حالت گیم : حدود 86.9 ms
در ابعاد 4K و Motion Interpolation : حدود 80.9 ms

( استاندارد تاخیر ورودی : کمتر از ۴۰.۰ م.ث )
( تفاوت قابل درک : ۱۵.۰ م.ث )

تاخیر ورددی بسیار عالی و پایین، مخصوصا هنگام پخش ورودی 4k. تاخیر ورودی 1080p نسبت به 4K بالاتر است، اما برای اکثر بازی ها همچنان مناسب است. به طور کلی، میزان ورودی بسیار مشابه X9300E سال گذشته است که قابل قبول است زیرا هر دو از موتور پردازشگر X1 Extreme سونی استفاده می کنند (بر خلاف 2017 X9000E)؛ با این حال، تلویزیون های بسیاری از مارک های دیگر دارای تاخیر ورودی کمتری هستند، مانند  MU8000، LG SJ8500 و TCL P607.


رزولوشن های ورودی قابل پشتیبانی | 10

ابعاد 1080p و 60Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 1080p و 120Hz : بله
ابعاد 1440p و 60Hz : بله
ابعاد 4K و 30Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 4K و 60Hz : بله
ابعاد 4K و 60Hz و 4:4:4 : بله
ابعاد 4K و 120Hz : خیر

همه ورودی های رایج پشتیبانی می شوند. 4K @ 60 Hz @ 4: 4: 4 یا 4:2:2 فقط در ورودی های HDMI 2 و 3 امکان پذیر است و تنها زمانی که “Enhance Format HDMI” فعال می شود. 4:4:4 الگوی رنگ فقط در حالت های تصویری ‘بازی’ و ‘گرافیک’ به درستی نشان داده شده است.


x900f

ورودی های کناری


x900f

ورودی های پشتی


 

مجموع ورودی ها

HDMI : 4
USB : 3
Digital Optical Audio Out : 1
Analog Audio Out 3.5mm : 1
Analog Audio Out RCA : 0
Component In : 0
Composite In : 1 
Tuner (Cable/Ant) : 1
Ethernet : 1
DisplayPort : 0
IR In : 1
SD/SDHC : 0

مشخصات ورودی ها

HDR10  : Yes
Dolby Vision  : No
HLG S : Yes
3D : No
C 5.1 Passthrough ARC Dolby Digital : Yes
C 5.1 Passthrough ARC DTS : Yes
C 5.1 Passthrough Optical Dolby Digital : Yes
C 5.1 Passthrough Optical DTS : Yes
HDMI 2.0 Full Bandwith : Yes (HDMI 2.3)i
HDMI 2.1 Full Bandwidth : No
ARC : Yes (HDMI 3)i
USB 3.0 : Yes (1)i
HDCP 2.2 : Yes (HDMI 1,2,3,4)i
CEC : Yes
MHL : No
Variable Analog Audio Out : Yes
Wi-Fi Support : Yes (2.4 GHz, 5 GHz)i


کیفیت صدا | 6.1


کیفیت صدای Sony X900F کمتر از حد متوسط ​​است. کیفیت صدای این تلویزیون در حد قابل قبولی خوب هست و می تواند نسبتا بلند باشد. با این حال، هیچ sub-bass ای نداشته و قدرتمند به صورتی که قابل رقابت با خوب های این دسته باشد نیست. بنابراین اضافه کردن یک ساندبار به ست شما مفید خواهد بود.پاسخدهی فرکانس | 6.5

پخش فرکانس های پایین : ۹۴.۱۴ هرتز
( استاندارد : کمتر از ۶۰ هرتز )
( اختلاف قابل درک : ۱۰ هرتز )

بازده در ۷۰ درصد والیوم : ۴.۰۱ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۵ DB )

بازده در ۸۰ درصد والیوم : ۴.۴۰ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۵ DB )

بازده در حداکثر والیوم : ۶.۸۱ DB
( استاندارد : زیره ۴.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۲.۰ DB )

حداکثر قدرت صدا : ۹۰.۰ DB 
( استاندارد : بالای ۸۸.۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۲.۰ DB )

میانگین پاسخدهی فرکانس سیستم صوتی X9000F دارای باس نسبتا عمیق است، اما به اندازه کافی عمیق برای تولید rumbles عمیق (به عنوان مثال جلوه های صوتی انفجاری) نمیباشد. پاسخ فرکانسی کاملا صاف و متعادل است، با این حال، تلویزیون به دلیل عدم وجود سیستم خودکالیبره، توانایی حذف رزونانس های اتاق آزمایش (با باس و کم وسط) را نداشت. علاوه بر این صدای تلویزیون میتواند بسیار بلند باشد، اما وقتی صدای تلویزیون در نزدیکای حداکثر باشد کمی جلوه های صوتی مصنوعی به گوش میرسند و در درجه های آخری کیفیت و شفافیت بومی صدا از دست خواهد رفت.


انحراف دقتی در پخش نسبت به ورودی | 5.1

مقدار انحراف در ۸۰ والیوم : ۰.۱۱۷
( استاندارد : زیره ۰.۱۰۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۱۰۰ DB )

مقدار انحراف در حداکثر والیوم : ۹.۷۸۷
( استاندارد : زیره ۰.۱۰۰ DB )
( اختلاف قابل درک : ۰.۱۰۰ DB )

میانگین نواسانات در انحراف در ۸۰ والیوم : ۱۶.۸۱ %
( استاندارد : زیره ۵ % DB )
( اختلاف قابل درک : ۲ % DB )

میانگین نواسانات در انحراف در حداکثر والیوم : ۷۲.۲۱ %
( استاندارد : زیره ۵ % DB )
( اختلاف قابل درک : ۲ % DB )

عملکرد اعوجاج هارمونیک زیر پارامتر. همانند سایر تلویزیون های سونی میباشد که بررسی شدن تابحال، این تلویزیون دارای کمی انحراف در حجم صدای کم است. با این حال، در حداکثر حجم صدا، X9000F تحریف زیادی میابد، اما این نوع اعوجاج با محتوای معمول و روزمره و عادی (فیلم ها، موسیقی …) قابل شنیدن نیست و مناسب تلقی میشود.قابلیت های هوشمند | 8.0


پلتفورم : Android TV
ورژن : 7.0

تلویزیون سونی X9000F در رابط کاربری سیستم عامل Android سونی اداره و مدیریت میشود، که همین امر موجب میشه تا استفاده از بخوبی و آسانی دگر پلتفورم های تلویزیون ها مثل الجی و سامسونگ نباشه اما بشدت اشباع است از انواع اپلیکیشن ها و قابلیت دسترسی به دستیار هوشمتد و فوق العاده گوگل.

صفحه اصلی و منوی اولیه رابط کاربری تلویزیون سونی متاسفانه زیادی شلوغ و سردرگم کننده میباشد، و اغلب با لگ و جلوه های حرکتی کند و غیر ضروری میباشد.

این پلتفورم تا حدودی توسط فروشگاه Google Play Store Android TV منظم و هماهنگ شده است که دارای یک سری از برنامه های کاربردی و مفید است که بعضی از آنها از گوشی های اندروید و تبلت ها به اشتراک گذاشته شده اند.

Android TV همچنین دارای قابلیت کنترل دستیار هوشمند و فوق العاده گوگل میباشد که می تواند به طور مستقیم بسیاری از دستورات را بر روی تلویزیون مانند “Netflix باز” و “وضعیت آب و هوا” را اجرا کند.


رابط کاربری | 7.0


آسانی کارکردن با آن : متوسط
روون بودن محیط کاربری : روون نیست
زمان برای لود کردن یوتیوب : ۳ ثانیه
زمان برای تغییر بکلایت : ۶ ثانیه
تنظیمات پیشرفته : زیاد

رابط کاربری Android TV دارای سهولت استفاده ای اغلب تلویزیون های هوشمند رده اول بازار دارا هستند نمیباشد. صفحه اصلی بسیار شلوغ است و نیاز به پیمایش زیادی دارد تا همه چیز را ببینبد. عملکرد آن نیز کاملا متناقض است؛ گاهی اوقات تلویزیون منوها را به سرعت باز می کند و انیمیشن های صاف دارند، اما منوهای دیگر بار دیگر تا دو تا چند ثانیه تاخیر باز میشوند، و انیمیشن های آنها غیر ضروری است. منوی اصلی به ویژه برای باز کردن آهسته است، که متاسفانه اصلی ترین منویی هست که به آن نیاز پیدا خواهید کرد. این امر تا حدودی توسط دکمه های میانبر بر روی کنترل هوشمند سهولت پیدا میکند.برنامه ها و قابلیت ها | 9.0


 

انتخواب برنامه ها : خیلی زیاد
روون بودن برنامه ها : متوسط
قابلیت های اتصال Cast : بله
درایو USB پخش کننده : بله
درایو USB HDR پخش کننده : بله
قابلیت HDR در ویدیو های امازون : بله
قابلیت HDR در یوتیوب : خیر

یکی از نقاط قوت Android TV، دسترسی به فروشگاه Google Play است که دارای برنامه های بیشتری از تقریبا تمام سیستم عامل های هوشمند است. اپلیکیشنها نسبتا مداوم و با تاخیر کم اجرا میشوند، برخلاف مینی آویزهای مکرر رابط کاربری اصلی Android Tv آن.


ریموت کنترل | 8.0


 

سایز : بزرگ
کنترل صوتی : قابلیت های متعدد
منوی کنترل CEC : بله
دیگر امکانات هوشمند : خیر

X9000F همراه با یک کنترلر بسیار ابتدایی و ارزان قیمت با دکمه های پلاستیکی عرضه میشود، بر خلاف کنترل بهتری که با X9000E سال گذشته عرضه شد.

ریموت کنترل هنوز استفاده ها و قابلیت های بسیاری دارد و از اکثر ریموت های موجود دکمه های بیشتری رو دارا میباشد البته اندازه بزرگتری رو هم دارا میباشد.

با کنترل از راه دور می توانید با بلوتوث به تلویزیون متصل شوید تا میکروفون آن را با ویژگی کنترل صوتی Google Assistant تلویزیون مورد استفاده قرار دهید. دستیار گوگل می تواند بسیاری از اقدامات در تلویزیون انجام دهد، و همچنین رابط کاربری و … ؛ فرمان هایی مانند “Open Youtube”، “Switch to HDMI 3″، “Pause Video”، “Hows the weather” و “Turn off the TV” که همه بخوبی کار میکنند، هرچند دستورات برای تغییر تنظیمات تصویر مانند “تنظیم روشنایی به 20” و ‘تغییر به حالت بازی’ کار نمی کنند.برنامه کنترلر با دیوایس هوشمند دیگر | Remote App | 7.0


 

قابل استفاده بعنوان ریموت اصلی : بله
باز کردن برنامه ها و ورودی ها : هردو
نوشته های ورودی یوتیوب : خیر
نوشته های ورودی نتفلیکس : خیر
استریم فایل های دیوایس : خیر
کنترل تنظیمات تلویزیون : خیر
کنترل صوتی : بله

برنامه Sony Video & TV SideView برای گوشی های هوشمند دارای قابلیت بیشتری نسبت به اپلیکیشن Android TV گوگل است، اما همچنان در حد و کیفیت و کارایی  برنامه های برخی از سیستم عامل های دیگر مانند Roku نیست. برنامه سونی می تواند به عنوان انواع مختلفی از کنترلرها بمانند پد لمسی، نشانگر ماوس یا کلون از دکمه های فیزیکی و میانبر و … عمل کند. این برنامه همچنین می تواند از میکروفون گوشی برای ارسال صدا به دستیار هوشمند گوکل در تلویزیون استفاده کند.


دکمه های کنترل خوده تلویزیون


 

همانند اکثر تلویزیون های سونی، تنها دکمه های تلویزیون سه دکمه کوچک در لبه پشت هستند. این سیستم ساده سه دکمه می تواند برای تغییر ورودی ها، میزان بلندگو و کانال تیونر، و همچنین به عنوان دکمه پاور تلویزیون عمل کند.


داخل جعبه


. دفترچه راهنما
. باتری کنترل (در بعصی مناطق )
. ریموت کنترل هوشمند
. IR Blaster


اضافی


 

قدرت پاور : ۶۴ وات
حداکثر قدرت پاور : ۱۰۸ وات
فریمور پلتفورم : .PKG6.5160.0144NAA

( احتمال وجود تفاوت در مدل های مناطق مختلف )


توانایی تلویزیون


تماشای فیلم

8.5

پرفورمنس این تلویزیون تماما منجر شده تا X9000F به یک نمایشگر فوق‌العاده بی نظیر برای تماشای هر نوع فیلم و مستند و نمایشی باشه

مشکی بسیار عمیق و یکنواخت که با نوردهی موضعی عمیق تر و یکنواخت تر هم میشوند.

کیفیت نماشگر هم که حای بحثی ندارد و فوق العاده میباشد؛ دقت رنگ های بسیار بالا و عملکرد بسیار عالی در پخش محتوای 24p به روون ترین شکل ممکن که یک مزیت بزرگ و بی بدیل برای تماشای فیلم محسوب میشود.


نمایش عادی تلویزیون

8.2

تلویزیون X9000F جزو معدود تلویزیون هایی میباشد که هم برای محیط های پرنور و هم برای محیط های تاریک بهترین پرفورمنس ممکن رو ارائه خواهد داد، رفلکس پنل بسیار کم بوده و درخشانی پنل بسیار بالا و از طرف دیگر کنتراست و نوردهی موضعی این تلویزیون برای محیط های تاریک بسیار خوب عمل میکنند و نتیجه بسیار قابل قبولی را رقم میزنند.

متاسفانه فقط رابط کاربری اندروید کمی از بهترین ها فاصله دارد و زاویه دید تلویزیون X9000F نیز بمانند رقبای IPS و OLED خود نیست اما این معایب براحتی در پشت نقاط قوت نمایشگر این تلویزیون پنهان نمیشوند.

 


محتوای سریع و ورزشی

8.1

تلویزیون فوق العاده متناسب برای پخش محتوای ورزشی بواسطه عملکرد فوق العاده در موشن تصویر حرکات سریع، تصاویر و محتوای سریع و وررشی مثل فوتبال و هوکی و سریع و اشباع بشدت واضح و دقیق پخش میشوند بطوریکه شاید در هیچ تلویزیون دیگری شاهد آن نباشید.

همچنین X9000F با الگوی روشنایی BFI و فلیکر قادر خواهد بود تا باز هم عملکرد روون بودن و وضوح محتوای سریع رو بهبود بخشد.

همچنین رفلکس بسیار عالی پنل تقریبا در هر محیطی میتواند نور های مزاحم رو پراکنده و دفع کند و تصویر دقیق و واضح از محتوای پخش رو در اختیار دیدگان شما قرار دهد.

تنها کمی در زاویه دید ممکنه مثل رقبای خودش OLED C7 و SJ850 عمل نکند اما باز هم راضی کننده خواهد بو.د


بازی ویدیویی

8.6

تلویزیونی بینقص برای گیمر ها؛ تاخیر ورودی بسیار پایین، بخصوص در رزولوشن 4K پس تلویزیون بشدت پاسخگو خواهد بود.
عملکرد موشن بی نقص بوده و شاهد کوچکترین احساس کندی، لگ، سلیه و هاله های اذیت کننده متاثر از سرعت پاسخگویی ضعیف تلویزیون در هیچ گیم و محتوایی نخواهید بود.

کیفیت تصویر نیز دیوانه کننده بالا میباشد بخصوص در اتاق های با نور کم بواسطه کنتراست بومی بالا و بکلایت بشدت با دقت سونی X9000F تجربه هیجان انگیزی از گیمینگ رو در اختیار شما قرار خواهد داد.


تماشای فیلم HDR

8.3

فیلم ها و محتوای HDR در نمایشگر X9000F بسیار خوب بنظر میرسند.
سونی X9000F بخوبی از استاندارد HDR10 پشتیبانی میکند که نیازمند روشنایی بالای ۷۰۰نیت میباشد و قابلیت دالبی ویژن که بزودی در آن شاهد خواهیم بود.
کیفیت نمایش و پخش هم فوق العاده هست و قطعا شمارا جادو خواهد کرد که آن هم برگرفته از کنتراست بومی بسیار بالا بوده و همجنین یکنواختی مشکی، خاکستری و رنگ های بسیار خوب و دقیق، و در آخر روشنایی تلویزیون که میتواند بسیار روشن و درخشان در نمایش محتوا باشد و هایلایت های محتوای پخش HDR رو بشدت درخشان و تاثیر گذار نشان دهد.بازی ویدیویی HDR

8.5

فوق العاده برای تجربه گیمینگ HDR، برای مثال xbox one X و یا PS4 Pro.

تاخیر ورودی بسیار پایین در حالت ورودی 4k و عملکرد موشن حرکت عالی که در تمام گیم ها حتی بازی های بشدت سریع FPS و MOBA و … کوچکترین لگ و کندی احساس نمیشود.

تلویزیون ار HDR10 بهره مند بوده پس میتونه بسیار روشن و درخشان بشه، هایلایت های بسیار اشباع و درخشان رو نمایش بدهد که بواسطه حداکثر روشنایی بسیار خوب و طیف رنگ های گسترده و قابل نمایش توسط این تلویزیون میباشد و عملکردی بینقص رو به اجرا خواهد گذاشت.مانیتور PC

8.3

گزینه ای بسیار عالی برای استفاده به عنوان مانیتور، تلویزیون بسیار پاسخگو میباشد که بواسطه تاخیر ورودی پایین و موشن بینقص آن میباشد.

این تلویزیون از الگوی پخش ۴:۴:۴ برای حداکثر وضوح تکست ها و نوشته ها بهره میبرد، پشتیبانی از 120HZ واقعی و با تاخیر فوق العدده کم این ورودی روشنایی بسیار زیاد و دقت رنگ های فوق العاده و روشنایی بیشتر از هر مانیتوری از مزایای این نمایشگر ارزشمند سونی میباشد.

اما به عنوان یک مانیتور دارای زاویه دید ضعیفی بود پس باید از زاویه گرفتن از آن خودداری کنید.


سخن آخر

تلویزیون سونی X9000F یک تلویزیون بالاتر از میان رده های معمول و به نسبت گران قیمت میباشد که از نهایت تکنولوژی های روز سونی برای بهترین بازده کیفی بهره‌مند میباشد.
کیفیت ساخت بسیار بالای قطعات داخلی و پرفورمنس کلی فوق العاده این تلویزیون در مخش بدون نقص هر نوع محتوایی در هر محیطی این سری تلویزیون از سونی رو بشدت محبوب و دوست داشتنی کرده.

قطعا تلویزیون X9000F در سال ۲۰۱۸ که رقبای آن هم ساکت ننشسته اند و تولیدات بسیار قدرتمند خودشون رو عرضه کردند، تلویزیون قدری میباشد و میتواند پا به پای بهترین های جهان و حتی بهتر از بهترین های جهان با قیمت های چند برابری پیش آید که آنرا میتوان از جمله بهترین و ارزشمند ترین انتخاب های ۲۰۱۸ در تلویزیون های هوشمند محسوب کرد و نکاه ویژه ای به آن داشت


رقبای نزدیک


ال جی B7 و C7

55″ 65″

LG C-B7A تلویزیونی OLED با کیفیت تصویر عالی با توجه به توانایی تولید رنگ سیاه کامل است و همچنین در زاویه دید عالی و بی رقیب است و برای کسانی که زاویه دید اهمیت ویژه ای برای آنها دارد باتوجه به جایگاه تلویزیون و دیدگان کاربر انتخاب بی نقص و فوق العاده ای میباشد. متاسفانه، قیمت آن بسیار بالا بوده و هنوز هم یک تلویزیون کامل نیست، زیرا ازماندگاری تصویر موقت رنج می برد و برای استفاده های طولانی مدت خطرناک و آسیب پذیر میتونه باشه که احتمال سوختگی تصویر بیشتر و بیشتر میکند. اگر شما این معایب را می پذیرید و بهترین کیفیت تصویر رو میخواهید خب C7 و B7 کیفیت تصویر بالاتری رو ارائه میدهند، اما اگر شما در مورد احتمال سوختگی تصویر و ضعفای پنل و عمر مفید اولد نگرانی دارید، گزینه های بهتری وجود دارد مثل X9000F و Q8FN.سونی X9000E

55″ 65″ 75″

X9000E مدل 2017 سونی است که جایگزین آن در سال ۲۰۱۸ تلویزیون X9000F می شود. هر دو تلویزیون عملکرد بسیار مشابه و کیفیت تصویر فوق العاده ای را ارائه می دهند، زیرا می توانند نواحی و بخش های تاریک و دقیقی را با نوردهی موضعی بسیار پیشرفته بکلایت Full-Array خودشون ایجاد کنند،این تلویزیون ها هردو دارای موشن بسیار عالی و استفاده از همان پلت فرم هوشمند اندرویدی سونی بصورت یکسان میباشن. X900F دارای چند مزیت جزئی است – برای HDR کمی روشن تر می شود و در پخش محتوای سریع هاله و سایه آن بصورت جزئی عملکرد سریعتر و بهتری رو دارا میباشد. X9000F بواسطه بهره مندی از چیپست X1 Extreme به Dolby Vision HDR در آینده به روز می شود، اما این تفاوت بزرگی نیست. به طور کلی، هرچند، برای این تفاوت های حاشیه ای هزینه بیشتری رو میتوانید نداشته باشید، اما قیمت کمتر یک طرف و بروز بودن و بینقص تر بودن X9000F هم طرف دیگر انتخاب با خود شماس.

 سونی X9300E

55″ 65″

X9300E یکی از مدل های بالارده و پرچمدار سونی از سال 2017 است. عملکرد این تلویزیون بسیار شبیه به X9000F است اما دارای بکلایت Edge-lit بوده،با روشنایی بالاتر و همچنین کیفیت بهتر ساخت وطراحی و همچنین صدا. و حدود همان قیمت، پس در حال حاضر X9300E ارزش بیشتری را ارائه می دهد، مگر اینکه شما اهمیت بسیار ویژگه و حساسی به محتوای سریع ورزشی و بازی های ویدیویی بدهید.


سامسونگ Q8FN

55″ 65″ 75″

تلویزیون Q8FN یکی از آخرین مدل های QLED از سری تلویزیون های کوانتومی سامسونگ است. این تلویزیون نیز از بسیاری از جهات مشابه با X9000F است. Q8FN دارای پرفورمنس بهتری برای اتاق های تاریک میباشد، در حالی که X9000F روشن تر و مناسب تر برای یک اتاق روشن است.و قیمت Q8FN نیز بشدت گران هست، بنابراین کاربر مسلم با X9000F رابطه بهتری برقرار خواهد کرد.


لینک های خرید از فروشگاه ممتازکالا


 

لیست محصولات پر فروش ممتازکالا

پرفروش ترین تلویزیون های 32 اینچ
32LX761H
32LJ520U
پرفروش ترین تلویزیون های 43 اینچ
43UJ752V
43X8000E
43X8000D
43LW310C
پرفروش ترین تلویزیون های 49 اینچ
49LW310C
49LJ610V
49SJ800V
49UH850V
49X8000E
49MU7350
49DX650
پرفروش ترین تلویزیون های 50 اینچ
50MU7000
50KU7000
50UE630
پرفروش ترین تلویزیون های 55 اینچ
55LW340C
55LH602V
55SJ850V
55X8500E
55X9000E
55X9300E
55A1E
55MU7350
55MU7000
55C7V
55Q7C
55Q8C
55SJ950V
55EX700
55KS9500
55KS8500
پرفروش ترین تلویزیون های 65 اینچ
65X8500E
65X9300E
65A1E
65B7V
65C7V
65Q7C
65Q8C
پرفروش ترین تلویزیون های 75 اینچ به بالا
75X8500E
75X9000E
75X9300E
77A1E
77W7V
پرفروش ترین یخچال های ساید بای ساید
J327
J337
J33
j34
J267
Z1
X257
پرفروش ترین ماشین لباسشویی ها
F1496
WW90
پرفروش ترین ماشین ظرفشویی ها
D1464
D1452
DW6050
SMS88TI36E
پرفروش ترین سیستم های صوتی
X70
X10
پرفروش ترین سینما خانگی ها
LHD677
DH7530
J5150
N9200
پرفروش ترین جاروبرقی ها
PRO5
FC9176

most Visit
کدام برند تلویزیون بهتر است ؟
کدام مارک جاروبرقی بهتر است ؟
کدام مارک ظرفشویی بهتر است ؟
کدام مارک لباسشویی بهتر است ؟
کدام مارک یخچال ساید بای ساید بهتر است ؟
کدام برند کولر گازی بهتر است ؟
راهنمای جامع خرید سینما خانگی
لیست کامل جهیزیه عروس 
بهترین تلویزیون های سامسونگ 2017 
جدیدترین تلویزیون های 2017 
بررسی تخصصی تلویزیون ال جی  UJ752
بررسی تخصصی تلویزیون سونی X9300E
بررسی تخصصی تلویزیون اولد ال جی B6
بررسی تخصصی تلویزیون سونی A1E
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ  Q7
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ  Q9
بهترین تلویزیون فورکا 55 اینچ 
بررسی تخصصی تلویزیون سونی X9000E
بررسی تلویزیون سونی X8500E 
4 روش برای افزایش عمر باتری گوشی های موبایل
مزایا و معیاب شارژ بی سیم ( Wireless ) 
ویژگی های اندروید 8 
بررسی تخصصی نوکیا 5 
قیمت تلویزیون سونی در بانه 
لیست قیمت تلویزیون ال جی در بانه
بهترین تلویزیون های ال جی 2017 
بهترین تلویزیون های سونی 2017 
قیمت کولرگازی در بانه

👈 پرفروشترین تلویزیون 2018 ال جی SK7900


امیدوارم مطلب نقد و بررسی فوق برای شما مفید واقع شده باشه.

لطفا نظرات، پیشنهادات و اتتقادات خود را در قسمت نطرات از ما دریغ نکنید و با ما درمیان بگذارید.برای مشاهده مطالب دیگر و نقد و بررسی های بیشتر به وبلاگ ممتاز کالا مراجعه بفرمایید

برای خرید با نهایت کیفیت و رضایت بدون هیچ نگرانی ای و مشاوره شبانه روزی متخصصان زبده ممتاز کالا به فروشگاه ممتاز کالا مراجعه بفرمایید

کانال تلگرام فروشگاه ممتازکالا

momtakala

momtakala

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۲

مقاله های مرتبط :